Orzeczenie
Wyrok WSA w Kielcach z dnia 21 lipca 2016 r., sygn. I SA/Ke 379/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Rojek, Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec (spr.), Sędzia WSA Mirosław Surma, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Celestyna Niedziela, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lipca 2016 r. sprawy ze skargi K. W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz K. W. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
I SA/Ke 379/16
Uzasadnienie
1.1.W wydanej w dniu [,,,] roku interpretacji [...] na podstawie art 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.), w związku z art. 16 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1649) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. działający w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że stanowisko K.W. (dalej :wnioskodawca, skarżący) przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2015 r. dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci udziałów do spółki H. - jest nieprawidłowe.
1.2.We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Posiada udziały w spółce T.c.. E. Sp. z o.o. (dalej: "T.C."). Wnioskodawca nie posiada w T.C. udziałów, które dawałyby mu bezwzględną większość prawa głosu, tj. posiada mniej niż 50% udziałów w kapitale zakładowym dających Mu mniej niż 50% praw głosu. W T.C., oprócz wnioskodawcy, udziały posiadają również inne osoby fizyczne, podlegające w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (dalej: "Inni Wspólnicy"). Równocześnie, żaden z innych Wspólników nie posiada więcej niż 50% udziałów w kapitale T.C.. Udziały żadnego z innych Wspólników nie reprezentują więcej niż 50% praw głosu T.C.. W przyszłości wspólnicy T.C. planują utworzenie spółki kapitałowej (dalej: "Spółka H."), która stanie się większościowym lub wyłącznym wspólnikiem m.in. w T.C.. W przyszłości Spółka H. może zostać wprowadzona na giełdę. Akcje w Spółce H. zostaną w 100% objęte przez wnioskodawcę oraz innych wspólników. Spółka H. będzie miała siedzibę w Polsce. Planowane jest przeprowadzenie transakcji, w wyniku której Spółka H. nabędzie od wnioskodawcy oraz od wszystkich (lub jedynie od niektórych) innych wspólników jako wkład niepieniężny udziały posiadane przez nich w T.C.. W zamian za ww. wkład niepieniężny wnioskodawca oraz inni wspólnicy otrzymają akcje w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki H.. W ramach transakcji zarówno wnioskodawca, jak i inni wspólnicy nie otrzymają od Spółki H. jakiejkolwiek zapłaty w gotówce. W wyniku powyższej transakcji, Spółka H. uzyska bezwzględną większość praw głosu w T.C. Wspomniana czynność wniesienia przez wnioskodawcę oraz ww. innych wspólników udziałów w T.C. jako wkład niepieniężny do Spółki H., w zamian za jej akcje, zostanie przeprowadzona w czasie nieprzekraczającym sześć miesięcy od dnia pierwszej z ww. transakcji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right