Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 czerwca 2016 r., sygn. II SA/Wr 166/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Palus Sędziowie Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski (sprawozdawca) Protokolant starszy sekretarz sądowy Małgorzata Boaro po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi M.M. na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wydania decyzji o likwidacji wykopu na polach uprawnych oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. znak [...], podjętą na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), zwanej dalej "k.p.a.", Starosta L. umorzył postępowanie w sprawie wydania decyzji o likwidacji wykopu na polach uprawnych na działce ew. nr 1007/10 obręb Ś..

Od powyższej decyzji odwołanie złożył M.M. (pismo z dnia 5 marca 2012 r.). Rozpatrując to odwołanie Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we W. w uzasadnieniu decyzji z dnia [...] r. Nr [...] zauważył, że intencją M.M. było zaprzestanie szkodliwego oddziaływania przedmiotowego stawu na jego grunty, zaś organ pierwszej instancji wydał decyzję w oparciu o przepis procesowy (art. 104 k.p.a.), pomijając przepis prawa materialnego. Organ odwoławczy zobowiązał więc Starostę - przy ponownym rozpatrywaniu sprawy - w szczególności do: sprecyzowania i wyjaśnienia zakresu żądania wnioskodawcy, dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy, jeśli zajdzie taka konieczność zobowiązania, zgodnie z art. 133 ustawy - Prawo wodne beneficjenta pozwolenia wodnoprawnego do uzyskania ekspertyzy, mającej na celu wyjaśnienie, czy i w jaki sposób przedmiotowe pozwolenie narusza interes o trzecich, zaś w przypadku stwierdzenia naruszeń rozważenia możliwości wykonania urządzeń zapobiegającym szkodom oraz potrzebę ustalenia odszkodowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00