Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Po 1819/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Protokolant: referent stażysta Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] na rzecz skarżącej kwotę [...] zł ([...] złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Uzasadnienie
MA (dalej jako: "wnioskodawczyni", "skarżąca") pismem z dnia [...], uzupełnionym w dniu [...], złożyła do Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej wniosek o udzielenie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: w [...] wnioskodawczyni na podstawie postanowienia spadkowego nabyła nieruchomość w udziale [...] części wraz z córką i synem w tych samych udziałach. Postanowienie dotyczyło spadku po mężu wnioskodawczyni, który zmarł [...]. Łącznie więc wnioskodawczyni posiadała w danej nieruchomości [...] części. W dniu [...] nastąpił dział spadku, w wyniku czego wnioskodawczyni stała się wyłączną właścicielką całej nieruchomości (przyznanie na wyłączną własność odbyło się bez obowiązku spłat na rzecz uczestników postępowania). W [...] nastąpiło zniesienie współwłasności tego lokalu (pierwotnie była właścicielką udziału w nieruchomości). W wyniku zniesienia współwłasności nie nabyła nic ponad swój udział. W dniu [...] wnioskodawczyni zbyła samodzielny wyodrębniony lokal. Wnioskodawczyni podała, że prawo własności zabudowanej nieruchomości, zapisanej w księdze wieczystej w udziale [...] części pierwotnie przysługiwało wnioskodawczyni i jej mężowi na prawach wspólności ustawowej. Sąd Rejonowy postanowieniem z dnia [...] stwierdził, że spadek po mężu, zmarłym w dniu [...] wnioskodawczyni nabyła wraz z dziećmi po [...] części. Wskutek postępowania sądowego o podział majątku wspólnego i dział spadku, na mocy postanowienia Sądu Rejonowego z dnia [...] przyznano wnioskodawczyni udział [...] części w prawie własności nieruchomości bez obowiązku spłat na rzecz współspadkobierców, w wyniku czego przysługiwał wnioskodawczyni udział [...], a PJ udział [...] w prawie własności przedmiotowej nieruchomości. Aktem notarialnym z dnia [...] wnioskodawczyni wraz z PJ dokonali zniesienia współwłasności przedmiotowej nieruchomości poprzez ustanowienie odrębnej własności [...] lokali i przyznanie ich na wyłączną własność dotychczasowym współwłaścicielom. Wartości poszczególnych lokali odpowiadały wartości posiadanych udziałów we współwłasności. Zatem z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości zapisanej w księdze wieczystej, gdzie uczestnikami byli PJ i wnioskodawczyni podatku nie pobrano na podstawie art. 7 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W dniu [...] aktem notarialnym wnioskodawczyni sprzedała lokal nr [...], który przypadł jej w wyniku opisanej wyżej czynności notarialnej zniesienia współwłasności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right