Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 30 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Po 538/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dominik Mączyński Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik (spr.) Sędzia WSA Józef Maleszewski Protokolant: sekr. sąd. Agnieszka Walocha po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego w P., decyzją z dnia [...] września 2014 r., nr [...], wymierzył X z siedzibą w W. (dalej zwanej spółką lub skarżącą) karę pieniężną w kwocie [...],00 zł za urządzanie gier na automacie APEX HOT MAGIC FRUITS nr [...] poza kasynem gry.

Uzasadniając rozstrzygnięcie organ celny I instancji wyjaśnił, że w dniu

[...] października 2011 r., funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę w lokalu o nazwie [...] mieszczącym się przy ul. [...] w P., w którym działalność gospodarczą prowadził Y. W toku kontroli we wskazanym lokalu stwierdzono obecność wskazanego na wstępie urządzenia. Na podstawie przedłożonej kontrolującym umowy z dnia [...] stycznia 2011 r. ustalono, że wymienione powyżej urządzenia należą do skarżącej. Z protokołu przeprowadzonej kontroli wynika, że automat wyświetlał obracające się bębny z prędkością uniemożliwiającą grającemu ustawienie symboli w układzie, który powodowałby wygraną. Z uwagi na powyższe stwierdzono, że grający nie ma możliwości przewidzenia końcowego układu symboli a tym samym wpływu na wynik gry. Kontrolujący przesłuchali również w charakterze świadka pracownika lokalu, [...]. W ramach toczącego się postępowania organ włączył do akt sprawy ekspertyzę z dnia [...] października 2011 r. sporządzoną przez biegłego sądowego z zakresu informatyki [...] z badania ww. automatu do gier.

Naczelnik Urzędu Celnego w P. zaznaczył, że przeprowadzone przez biegłego sądowego badanie urządzenia skarżącej wykazało, że automat skarżącej jest urządzeniem elektronicznym sterowanym przez wbudowany komputer z dedykowanym oprogramowaniem. Urządzenie symuluje gry na automatach bębnowych, a rozpoczęcie gry następuje po naciśnięciu przycisku START, który uruchamia bębny z symbolami. O ilości obrotów i chwili zatrzymania bębnów decyduje użytkownik poprzez ponowne naciśnięcie przycisku START. Zaznaczono jednak, że nie jest to element zręcznościowy ponieważ użytkownik, naciskając przycisk START w celu zatrzymania bębnów, nie ma wpływu na końcowy układ symboli na bębnach. Po wygranej, dostępna jest funkcja podwajania wygranej polegająca na wyborze czerwonej lub czarnej karty, omawiana funkcja ma również wyłącznie charakter losowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00