Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 czerwca 2016 r., sygn. IV SA/Po 16/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Stankowski Sędziowie NSA Grażyna Radzicka WSA Tomasz Grossmann (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Joanna Kujawa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 08 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi J.O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia (...) r. nr (...) w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wymierzenia kary pieniężnej za wycinkę drzew bez zezwolenia 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza W. z dnia (...) r. nr (...); 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz skarżącego J.O. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Pismem z (...) r. J. O. (dalej też jako: "Skarżący") zawiadomił Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w W. (dalej: "Urząd Miejski"), że "w ostatnich dniach października tego roku wycięto drzewa ponad 10-letnie - akacja, świerk, tuje" - z terenu posesji przy ul. J. (...) w W. Wycinki dokonał mieszkający na tej posesji B.K., nie informując o tym fakcie pozostałych współwłaścicieli.

Decyzją z (...) r. nr (...) Burmistrz W. (dalej jako: "Burmistrz" lub "organ I instancji") - wskazując w podstawie prawnej na art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267; dalej w skrócie: "k.p.a.") - umorzył postępowanie administracyjne w sprawie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej z tytułu usunięcia drzew bez wymaganego zezwolenia z gatunku świerk szt. 1, tuja szt. 2 oraz robinia akacjowa szt. 1.

W uzasadnieniu Burmistrz podał, że w celu wyjaśnienia sprawy, w dniu (...) r. przeprowadzono wizję lokalną w terenie. W trakcie oględzin, przy udziale współwłaściciela nieruchomości, B. K., oraz osoby zamieszkującej ww. nieruchomość, J. U., ustalono, że dokonano usunięcia samosiewu drzewa z gatunku robinia akacjowa szt. 1 oraz dwóch odrostów umiejscowionych poniżej 130 cm od pnia drzewa z gatunku thuja. Nie stwierdzono natomiast usunięcia drzewa z gatunku świerk szt. 1, z uwagi na brak pozostałości potwierdzających jego wycięcie. B. K. oświadczył, że nie był świadomy tego, iż na usunięcie odrostów od pnia drzewa z gatunku thuja należy uzyskać zezwolenie. Usunięć dokonał w ramach pielęgnacji ww. zadrzewienia i uporządkowania terenu posesji oraz udrożnienia ciągu komunikacyjnego. Z kolei z treści pisma Wspólnoty Mieszkaniowej ul. J. (...), które wpłynęło do Urzędu Miejskiego w dniu (...) r., wynika, że dokonano usunięcia dwóch odrostów drzewa z gatunku thuja, które utrudniały przejście chodnikiem znajdującym się na terenie posesji. Dodatkowo mieszkańcy wyjaśnili, że drzewo z gatunku robinia akacjowa posiadało formę rozrośniętego drzewa, a usunięcia dokonano w celu zniwelowania zagrożenia związanego z potencjalnym uszkodzeniem ciała przez kolce ww. drzewa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00