Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 24 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Lu 3/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) WSA Grzegorz Wałejko Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010 rok -oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej jako SKO, organ) utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta T. z dnia [...] r., określającą O. SA - dawniej T. SA - w W. (w dalszej części uzasadnienia jako spółka, podatnik) zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2010 r. w kwocie [...]zł.

Jak wynika z uzasadnienia zaskarżonej decyzji i akt postępowania podatkowego do opodatkowania podatkiem od nieruchomości przyjęto grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej o powierzchni 1.828 m˛, budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej o powierzchni 330,22 m˛ oraz budowle o wartości [...] zł. W odniesieniu do gruntów i budynków związanych z działalnością gospodarczą spółki organ przyjął powierzchnie niższe od zadeklarowanych, pomijając półkabiny telefoniczne (por. s. 5 decyzji organu I instancji). Natomiast nie zgodził się z podatnikiem co do tego, że linie kablowe, położone w kanalizacji kablowej stanowiącej w 2010 r. własność już innego przedsiębiorcy, spółki z o.o. T. , miałyby nie podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Organ argumentował, że niewątpliwie spółka w 2009 r. sprzedała kanalizację kablową innej spółce kapitałowej, ale jednak nadal pozostała właścicielem linii kablowych położonych w sprzedanej kanalizacji kablowej. W przekonaniu organu, z utrwalonego orzecznictwa sądowego wynika jednoznacznie, że linie kablowe usytuowane w kanalizacji kablowej razem stanowią całość techniczno - użytkową, a więc mamy do czynienia z budowlą będącą przedmiotem opodatkowania omawianym podatkiem, określonym w art. 1a ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U.2006.121.844 ze zm. i Dz.U.2010.95.613 ze zm. w brzmieniu dla rozpatrywanego roku podatkowego - u.p.o.l.). Okoliczność, że w 2010 r. spółka pozostała właścicielem jedynie linii kablowych, zaś kanalizacja techniczna, na mocy umowy ze stycznia 2009 r., stała się własnością spółki T. , w żadnym razie nie wyklucza opodatkowania samych linii kablowych. W art. 2 ust. 1 pkt 3 u.p.o.l. ustawodawca wyraźnie stanowi o tym, że przedmiotem opodatkowania jest nie tylko cała budowla związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, ale również część takiej budowli. Wobec tego, skoro spółka w 2010 r. była właścicielem wyłącznie linii kablowych (bez kanalizacji technicznej), to podlegała opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako właściciel części budowli na zasadzie art. 3 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 2 ust. 1 pkt 3 u.p.o.l.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00