Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Kr 491/16

 

|Sygn. akt I SA/Kr 491/16 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 10 czerwca 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Ewa Michna, Sędziowie: WSA Paweł Dąbek, WSA Stanisław Grzeszek (spr.), Protokolant: specjalista Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 czerwca 2016 r., sprawy ze skarg R.P. na decyzje Dyrektora Izby Celnej z dnia 15 lipca 2013 r. nr [...],[...],[...],[...], w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu - skargi oddala -

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego decyzjami z dnia 12 kwietnia 2013r. o numerach: [...] określił R.P. zobowiązania podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego czterech samochodów osobowych marki T.

Wydane decyzje były wynikiem kontroli podatkowej przeprowadzonej w firmie R. P."R.", której podstawowym przedmiotem działalności była sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych oraz furgonetek.

Decyzją nr [...]określono R.P. zobowiązanie podatkowe w kwocie 46.673,00 zł w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki T. nr nadwozia [...], pojemność silnika 4461 cmᵌ, rok produkcji 2009, nabytego dnia 29 października 2009r. za kwotę 59.140,00 EUR.

Podatnik nie złożył deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U dla ww. pojazdu i nie uiścił należnego podatku akcyzowego od przedmiotowego nabycia. W związku z powyższym organ l instancji wszczął postępowanie podatkowe w celu określenia wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego nabycia ww. samochodu i w jego trakcie przeprowadził szereg dowodów. Zwrócił się - między innymi - do firmy T. o przesłanie danych technicznych oraz podanie rodzaju przedmiotowego samochodu. W odpowiedzi uzyskano informację, że pojazd ten został wyprodukowany w październiku 2009r. jako samochód osobowy terenowy 7- miejscowy, kraj przeznaczenia Francja. Ponadto ze zgromadzonych dowodów tj. z protokołu oględzin pojazdu samochodowego z dnia 21 grudnia 2011r. oraz dokumentacji fotograficznej wynikało, że jest to samochód pięciodrzwiowy, w części znajdującej się bezpośrednio za miejscem kierowcy zamontowane siedzenia - przestrzeń bagażowa za drugim rzędem siedzeń. Samochód wyposażony jest w dwa fotele z przodu, trzy siedzenia z tyłu, popielniczkę, oświetlenie w części przedniej i tylnej, wentylacje, dywaniki. Miejsca siedzące wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Tapicerka z kremowej skóry. Zamontowana przegroda oddzielająca część pasażerską od części bagażowej. W części tylnej bagażowej mocowania siedzeń oraz pasów bezpieczeństwa. Na zdjęciach stanowiących załączniki do protokołu, widoczne są popielniczki, elektryczne sterowanie szyb, sterowanie klimatyzacją dla pasażerów drugiego rzędu siedzeń. Do protokołu dołączono kserokopie dokumentów m. in. dowód rejestracyjny z którego wynika, że pierwsza rejestracja w kraju nastąpiła 30 października 2009r., zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, umowa przedwstępna z dnia 30 września 2009r, protokół odbioru samochodu z dnia 12 listopada 2009r., umowa leasingu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00