Wyrok WSA w Kielcach z dnia 27 czerwca 2016 r., sygn. II SA/Ke 240/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Surma, Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.), Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Adamczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi spółki na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gry na automatach poza kasynem oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Celnej w [...] decyzją z [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w [...] z [...] wymierzającą [...] Polska Sp. z o.o. w Warszawie, (dalej: spółka), karę pieniężną w wysokości 12.000 zł za urządzanie gier na automacie do gier
o nazwie Hot Slot nr [...] oraz umarzającą postępowanie w sprawie wymierzenia kary za urządzenie gry na automacie [...], poza kasynem gry.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że funkcjonariusze Urzędu Celnego
w [...] przeprowadzili 19 marca 2015 r. kontrolę w lokalu [...], w którym działalność gospodarczą prowadził [...]. Ujawnili w nim automat do gry o nazwie Apollo Games oraz Hot Slot. Kontrolującym nie przedstawiono koncesji na prowadzenie kasyna gry ani zezwolenia na urządzanie gier na automatach w salonach gier lub gier na automatach o niskich wygranych. W trakcie postępowania, uzyskano dowody świadczące, że tylko urządzenie Hot Slot należy do spółki, w związku z czym w stosunku do urządzenia Apollo Games umorzono postępowanie. W celu ustalenia zasad działania ujawnionego automatu do gier w odniesieniu do przepisów ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.), dalej: "u.g.h.", kontrolujący przeprowadzili eksperyment procesowy polegający na doświadczalnym odtworzeniu przebiegu dostępnych na nim gier. Eksperyment wykazał, że gry urządzane na ujawnionym automacie mają charakter komercyjny, o czym świadczy obowiązkowa odpłatność za ich rozpoczęcie oraz fakt uzyskiwania wygranych pieniężnych. Wynik gry nie zależy od zręczności gracza. Gry mają charakter losowy, gdyż tempo obrotu bębnów, a w konsekwencji szybkość przesuwania się umieszczonych symboli graficznych wykracza poza dostępną ludzkiemu oku możliwość percepcji i rejestracji obrazu, co niemożliwym czyni wytypowanie pożądanego układu symboli, a tym samym również kształtowanie wyniku gry w zależności od stopnia sprawności manualnej gracza, poziomu jego umiejętności i spostrzegawczości. Dowód z eksperymentu odtworzenia przebiegu gry potwierdza, że gry na ujawnionym urządzeniu są grami na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 oraz ust. 5 u.g.h. Prowadzone są bowiem na urządzeniach elektronicznych, zawierają element losowości oraz realizują wygrane pieniężne ponadto organizowane są w celach komercyjnych.