Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 21 czerwca 2016 r., sygn. II SA/Bk 181/16
Właściwy organ po otrzymaniu wniosku o zwolnienie ze służby złożonego w trybie art. 96 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 3 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.), powinien zwolnić funkcjonariusza ze służby w terminie do 3 miesięcy, ale tylko wówczas, gdy w tym terminie nie nastąpiło wygaszenie stosunku służbowego z mocy prawa. Wówczas postepowanie w sprawie takiego wniosku staje się bezprzedmiotowe.
Teza urzędowa
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska (spr.), Sędziowie sędzia NSA Mieczysław Markowski, sędzia WSA Małgorzata Roleder, Protokolant referent stażysta Katarzyna Derewońko, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi M. Sz. na decyzję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w B. z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wniosku wystąpienia ze służby oddala skargę
Uzasadnienie
Skarga została wywiedziona na podstawie następujących okoliczności.
1. Postanowieniem z dnia [...] maja 2015 r., wydanym w sprawie [...] Sąd Rejonowy w B., zastosował wobec mł. chor. M. Sz. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, tj. od dnia 9 maja do dnia 7 sierpnia 2015 r. W dniu [...] sierpnia 2015 r. postanowieniem [...] Prokuratury Okręgowej w B., zastosowano wobec mł. chor. M. Sz. środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych funkcjonariusza Służby Więziennej. Następnie postanowieniem Sądu Apelacyjnego z dnia [...] sierpnia 2015 r. [...] wobec mł. chor. M. Sz. został zastosowany po raz kolejny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, tj. do dnia 19 listopada 2015 r., zaś w dniu 17 listopada 2015 r. postanowieniem Sądu Okręgowego w B. sygn. [...] przedłużono ten środek o kolejne 3 miesiące, tj. do dnia 17 lutego 2016 r.