Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 25 maja 2016 r., sygn. II SA/Rz 1369/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Małgorzata Wolska Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk /spr./ WSA Elżbieta Mazur - Selwa Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 maja 2016 r. sprawy ze skargi S. W. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie niestwierdzenia choroby zawodowej -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi S. W. jest decyzja Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, dalej PWIS z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej.

Z akt administracyjnych sprawy wynika, że dnia [...] maja 2013 r. do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] wpłynęło zgłoszenie podejrzenia u S. W. choroby zawodowej narządu słuchu z poz. 21 wykazu chorób zawodowych. Po otrzymaniu karty oceny narażenia zawodowego obejmującej placówki, w których zatrudniony był wyżej wymieniony od 1974 r do nadal, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w [...] wydał w dniu [...] września 2014 r. orzeczenie lekarskie nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej narządu słuchu u S. W. Uznał, że do urazu akustycznego doszło w 2003 r. w czasie pełnienia obowiązków służbowych w ramach zatrudnienia na stanowisku kierowcy pojazdu sanitarnego w Wojewódzkim Szpitalu [...] im. [...] w K. - po wyjeździe karetki do wypadku. Wykonane w 2003 r. badania audiometryczne wykazywały ubytek słuchu rzędu 50-60 dB w uchu prawym przy wyniku nieodbiegającym od normy dla ucha lewego. W wyniku leczenia zachowawczego uzyskano poprawę z rozpoznaniem nagłej głuchoty prawostronnej. Uwzględniając przede wszystkim asymetrię ubytku słuchu uznał, że brak jest podstaw do uznania patologii w narządzie słuchu jako schorzenie o etiologii zawodowej. Jednostka orzecznicza II stopnia - Instytut Medycyny Pracy im. [...] w [...] wydał w dniu [...] grudnia 2014 r. orzeczenie lekarskie nr [...], w którym także stwierdził brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej narządu słuchu S. W. W uzasadnieniu orzeczenia podano, iż aktualne badania słuchu wykazują wielkość średniego uszkodzenie słuchu u badanego wynoszące w uchu prawym 62 dB i w uchu lewym 55 dB. Stwierdzono, że obraz kliniczny uszkodzenia słuchu — objęcie uszkodzeniem słuchu zakresu również niskich, jak i średnich częstotliwości z zaznaczonym tak zwanym spłaszczeniem zapisu AT nie jest charakterystyczny dla obrazu uszkodzenia słuchu spowodowanego przewlekłym działaniem hałasu, tym bardziej, że uszkodzenie słuchu rozwinęło się nagle w postaci nagłej głuchoty w 2003 r., której przyczyną może być przebyty uraz akustyczny. Uraz ten nie stwarza podstaw do rozpoznania choroby zawodowej, a może stanowić jedynie podstawę do rozpatrywania zdarzenia jako wypadek przy pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00