Postanowienie WSA w Poznaniu z dnia 24 maja 2016 r., sygn. I SA/Po 753/16
Wstrzymanie wykonania aktu
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2016 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi X. Sp. z o.o. z siedzibą w X. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry postanawia odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 15 marca 2016 r. X. Sp. z o.o. z siedzibą w X., reprezentowana przez adwokata, złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...], nr [...], w przedmiocie wymierzenia spółce kary pieniężnej w wysokości [...] zł za urządzanie gier na automacie, poza kasynem gry.
W kolejnym piśmie z dnia 18 marca 2016 r. zatytułowanym skarga spółka złożyła wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. W argumentacji zgłoszonego żądania spółka podniosła, że brak wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji spowoduje dla spółki niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub trudnych do odwrócenia skutków, a także może stać się realnym zagrożeniem dla dalszego jej bytu gospodarczego. Spółka wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie stacji paliw. Spółka uruchomiła kredyt inwestycyjny na kwotę [...] zł. Wskazała, że posiada także inne zobowiązania. Nie dysponuje żadnymi oszczędnościami wykraczającymi poza normalne fundusze przeznaczone na regulowanie bieżących zobowiązań. Zdaniem wnioskodawczyni zapłata kary pieniężnej orzeczonej zaskarżoną decyzją może doprowadzić do zachwiania jej sytuacją finansową. Skarżąca stanęła na stanowisku, że zaskarżona decyzja została wydana z naruszeniem prawa europejskiego, gdyż nałożona na spółkę kara pieniężna została wymierzona na podstawie zamieszczonego w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 612, w skrócie: "u.g.h.") zakazu urządzania gier poza kasynem, a przepis ten - zdaniem wnioskodawczyni - stanowi tzw. "regulację techniczną" i przepis ten powinien podlegać uprzedniej notyfikacji Komisji Europejskiej. Skarżąca wyraziła pogląd, że brak notyfikacji powyższego przepisu oznacza, że zakaz z art. 14 ust. 1 u.g.h., jako bezskuteczny, nie może być stosowany wobec jednostek, a tym samym sankcja za jego naruszenie również nie może być wymierzana. Do wniosku spółka dołączyła deklaracje podatkowe CIT-8 za lata 2012-2014, deklaracje podatkowe VAT-7 za miesiące od lipca 2014 r. do lipca 2015 r. oraz zapis z konta bankowego spółki za 2015 r.