Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 maja 2016 r., sygn. I SA/Lu 1382/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Niezgoda Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) WSA Krystyna Czajecka-Szpringer Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 maja 2016 r. sprawy ze skargi A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości na 2015 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz A. [...] z tytułu zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze (organ) utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta Ś. (organ I instancji) z dnia [...] r., określającą stowarzyszeniu A. Ś. (stowarzyszenie, podatnik) zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2015 r. w wysokości [...] zł.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:
Organ I instancji ustalił, że stowarzyszenie zaniżyło deklarowaną wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2015 r. Błędnie przyjęło, że budynki o powierzchni użytkowej 1.164 m˛ i grunty o powierzchni 9.264 m˛ korzystają ze zwolnienia podatkowego, o którym stanowi art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U.2014.849 ze zm. w brzmieniu dla rozpatrywanego roku podatkowego - u.p.o.l.). Według organu I instancji, stowarzyszenie prowadzi odpłatnie szkolenia w sekcjach: samolotowej, szybowcowej i motolotniczej dla młodzieży i dorosłych. Nieodpłatna działalność wśród dzieci i młodzieży dotyczy sekcji modelarskiej. Ponadto, po ukończeniu szkoleń, odpłatnie udostępnia zainteresowanym szybowce. Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą również w zakresie m.in.: wynajmu środków transportu lotniczego; usług naprawy, konserwacji i remontów statków powietrznych; wynajmu nieruchomości. Wobec tego, w ocenie organu I instancji, stowarzyszenie nie jest uprawnione do skorzystania ze zwolnienia podatkowego ustanowionego w art. 7 ust. 1 pkt 5 u.p.o.l., gdyż posiadane grunty i budynki wykorzystuje do prowadzenia odpłatnych szkoleń, dających licencje pilota samolotowego turystycznego, pilota szybowcowego, nie tylko dla młodzieży, ale także dla osób dorosłych, a po ukończeniu kursów odpłatnie udostępnia środki transportu lotniczego.