Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 maja 2016 r., sygn. I SA/Lu 1428/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Wałejko Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer WSA Andrzej Niezgoda (sprawozdawca) Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 maja 2016 r. sprawy ze skargi J. T., Z. T. i A. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2015 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz J. T., Z. T. i A. T. solidarnie [...] zł (sto dwadzieścia pięć złotych) z tytułu zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...]. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, dalej: "Samorządowe Kolegium Odwoławcze", "organ odwoławczy", po rozpatrzeniu odwołania J. T., I. S. i A. T. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta C., dalej: "Prezydent Miasta", "organ I instancji", z dnia [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2015r. w kwocie [...]zł.
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji oraz akt sprawy wynika, iż Prezydent Miasta decyzją z dnia [...]. ustalił A. P., A. T., W. G., M. H., W. H., M. G., M. G., M. G., Z. T., J. T., I. S., M. O., J. J., B. M. oraz Ł. M. wymiar podatku od nieruchomości za 2015r., przypadającego od nieruchomości położonej w C. przy ul. [...], w kwocie [...]zł.
Organ I instancji ustalił, że przedmiotowa nieruchomość to pawilon rzemieślniczy, który według ewidencji gruntów i budynków zakwalifikowany jest jako budynek "handlowo-usługowy" składający się z 9 segmentów, użytkowanych przez współwłaścicieli w ramach posiadanych udziałów, o ogólnej powierzchni użytkowej 930,68 m2 oraz grunty będące w użytkowaniu wieczystym współużytkowników oznaczone w ewidencji symbolem "Bi" - inne tereny zabudowane o powierzchni 0,1112 ha. Ponadto organ podatkowy I instancji ustalił, że na podstawie decyzji Kierownika Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w C. z dnia [...]. oraz zgody Dyrektora Wydziału Gospodarki Przestrzennej Architektury i Budownictwa z dnia [...]. na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń usługowych na mieszkalne, część pomieszczeń tego budynku została przekwalifikowana na pomieszczenia mieszkalne, co nie zmieniło jednak funkcji całego budynku. W stosunku do pozostałych części budynku nie zaistniały natomiast zmiany związane z przekwalifikowaniem pawilonu handlowo-usługowego na budynek mieszkalny. W 2015r. powierzchnia użytkowa części mieszkalnej budynku będącego przedmiotem opodatkowania od początku roku do dnia 30 czerwca 2015r. wynosiła 28,90 m2, natomiast od dnia 1 lipca 2015r. wynosi 150,53 m2. M. G. w dniu 27 maja 2015r. wystąpił bowiem do Wydziału Gospodarki Przestrzennej Architektury i Budownictwa o zmianę sposobu użytkowania części pomieszczeń usługowych przez M. G., M. G., M. G. i W. G. na lokal mieszkalny. W dniu [...]. Dyrektor Wydziału Gospodarki Przestrzennej, Architektury i Budownictwa wyraził zaś zgodę na zmianę sposobu użytkowania wnioskowanych pomieszczeń z dniem 30 czerwca 2015r. Inni współwłaściciele nie przedłożyli odpowiedniej dokumentacji architektoniczno-budowlanej potwierdzającej zmianę sposobu użytkowania użytkowanej przez siebie części budynku z funkcji usługowej na mieszkalną. Prezydent Miasta zaznaczył, że informował podatników o takiej możliwości.