Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2016 r., sygn. VI SAB/Wa 74/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Nowecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Urszula Wilk Sędzia WSA Sławomir Kozik po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi P. na bezczynność Głównego Inspektora Farmaceutycznego w przedmiocie rozpoznania wniosku o wyłączenie [...] Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego 1) zobowiązuje Głównego Inspektora Farmaceutycznego do rozstrzygnięcia wniosku P. o wyłączenie [...] Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego - w terminie 14 (czternastu) dni - od dnia doręczenia akt sprawy; 2) stwierdza, że bezczynność Głównego Inspektora Farmaceutycznego nie miała charakteru rażącego naruszenia prawa; 3) zasądza od Głównego Inspektora Farmaceutycznego na rzecz P. kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 4 maja 2015 r. P.(dalej "skarżąca" lub "strona") złożyła do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wniosek o wyłączenie [...] Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego A. C. od udziału w postępowaniu w sprawie o znaku sprawy: [...],[...]oraz [...], ze względu na wystąpienie okoliczności mogących budzić uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności w sprawie zawisłej przed tym organem.
Strona w uzasadnieniu wniosku wskazała, że [...] Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny pismem z dnia [...] grudnia 2014 r. wszczął z urzędu szereg postępowań w przedmiocie niedozwolonej reklamy aptek ogólnodostępnych , w tym o sygn. jak powyżej. Jednocześnie w dniu 27 lutego 2015 r. zawiadomił Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy [...] OIA o podejrzeniu naruszenia zasad etyki zawodowej przez kierownika apteki, której dotyczyło jedno ze wszczętych przez ten organ postępowań. Zdaniem strony [...] Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny występuje w dwóch nie dających się ze sobą pogodzić rolach - jako organ administracji rozstrzygający daną sprawę administracyjną oraz - jako osoba zawiadamiająca o popełnieniu przewinienia dyscyplinarnego w tej samej w istocie sprawie. Taki wniosek o ukaranie kierownika apteki, w związku ze złamaniem zakazu reklamy aptek, jest w ocenie strony niedopuszczalny przed zakończeniem przez ten organ postępowania w celu ustalenia, czy takie naruszenie przepisów faktycznie miało miejsce. W opinii strony określenie w ten sposób roli organu rodzi konflikt w realiach przedmiotowej sprawy, także ze względu na osobiste zaangażowanie [...] Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w tą sprawę, czego dowodem są jego kontakty telefoniczne z kierownikiem apteki.