Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2016 r., sygn. VI SA/Wa 3252/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Milewska-Karczewska Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędzia WSA Magdalena Maliszewska (spr.) Protokolant st. ref. Katarzyna Zielińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi D. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę w całości
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2014r. Urząd Patentowy odmówił udzielenia prawa ochronnego w części dotyczącej towarów/usług: ubezpieczenie, działalność finansowa, bankowość, na znak towarowy DSM zgłoszony dnia [...] grudnia 2012r. przez D. sp. z o.o. (dalej skarżąca) pod numerem [...]. Decyzją z dnia [...] października 2015r. UP utrzymał w mocy powyższą decyzję.
Podstawą prawną odmowy był art. 132 ust. 2 pkt 2 oraz art. 145 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003r., Nr 119, poz. 1117 z późn. zm. dalej: P.w.p.).
Jak wynika z akt, skarżąca zgłosiła w dniu [...] grudnia 2012 r. w celu uzyskania prawa ochronnego znak towarowy DSM o numerze [...]. Znak był przeznaczony do oznaczenia następujących towarów/usług: ubezpieczenia, działalność finansowa, bankowość i majątek ruchomy.
Pismem z dnia [...] listopada 2013r. UP poinformował zgłaszającego o stwierdzeniu podobieństwa zgłoszonego oznaczenia do znaku towarowego [...], który został zarejestrowany na rzecz D. B.V. z pierwszeństwem od [...] stycznia 1996 r. Znak przeznaczony jest do oznaczania m.in. Affaires financiéres et monétaires; assurances (działalność finansowa, monetarna, ubezpieczenia).
Pismem z dnia [...] grudnia 2013 r. skarżący wyraził pogląd o braku podobieństwa znaków rozpatrywanych jako całość; potwierdził jedynie podobieństwo liter "DSM" użytych w obydwu znakach. Podkreślił, że w bazach UP funkcjonują inne znaki podobne do wyżej wymienionych. Nadto wskazał, iż znak towarowy "DSM" już był uprzednio objęty ochroną na jego rzecz i wówczas kolizja ze znakiem przeciwstawianym nie była stwierdzona przez Urząd.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right