Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 kwietnia 2016 r., sygn. I SA/Po 2230/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Protokolant ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi A w [...] na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem złożonym w dniu [...] Skarb Państwa, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad reprezentowany przez Dyrektora Generalnego Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w [...] (dalej jako: wnioskodawca, zainteresowany, skarżący) wystąpił do Prezydenta Miasta [...] o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od nieruchomości w zakresie określenia podmiotu tego podatku.
Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca wskazał, że wydzierżawia Dzierżawcy część nieruchomości stanowiącej budynek posadowiony na działkach o nr [...], [...], [...] i [...] obręb [...], dla której Sąd Rejonowy w [...] prowadzi księgę wieczystą nr [...]. Budynek ten znajduje się w pasie drogi. Z wypisu ewidencji gruntów i księgi wieczystej wynika, że nieruchomość stanowi własność Skarbu Państwa i w tym zakresie znajduje się w trwałym zarządzie wnioskodawcy.
Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego wnioskodawca zadał organowi podatkowemu następujące pytanie: czy wnioskodawca jest podatnikiem podatku od nieruchomości od części budynków, które zostały oddane w dzierżawę Dzierżawcy.
Zdaniem wnioskodawcy odpowiedź na powyższe pytanie powinna być negatywna.
Zainteresowany wyraził przekonanie, że w związku z zawarciem przez niego, w imieniu i na rzecz Skarbu Państwa, umowy z dzierżawcą części budynku, podatnikiem podatku od nieruchomości od budynków będzie dzierżawca jako posiadacz zależny nieruchomości na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 4 lit. a) w zw. z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 849 ze zm. - w skrócie: "u.p.o.l."). Wnioskodawca wskazał, że aby dany podmiot uzyskał status podatnika podatku od nieruchomości, konieczne jest zaistnienie trzech przesłanek: 1) grunt, budowla lub budynek przekazany do używania podmiotowi trzeciemu musi stanowić własność Skarbu Państwa; 2) pomiędzy Skarbem Państwa a podmiotem trzecim została zawarta umowa, na podstawie której dochodzi do przekazania nieruchomości do używania podmiotowi trzeciemu - zawarcie umowy z właścicielem; 3) podmiot trzeci jest posiadaczem gruntu, budowli, budynku, a posiadanie to wynika z wyżej wymienionej umowy zawartej przez podmiot trzeci ze Skarbem Państwa. W jego ocenie, w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym zachodzą wszystkie trzy ww. przesłanki. W tym kontekście wskazał, że budynek stanowi własność Skarbu Państwa, ponieważ w księdze wieczystej i ewidencji gruntów i budynków wpisany jest jako właściciel Skarb Państwa, a wnioskodawca sprawuje jedynie trwały zarząd nad tą nieruchomością. W zakresie 2 przesłanki wnioskodawca podał, że dzierżawca nieruchomości zawarł umowę bezpośrednio ze Skarbem Państwa, w imieniu i na rzecz którego działał Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Zarządca działał jedynie zamiast podmiotu uprawnionego w jego sferze prawnej w granicach określonych ustawą lub umową. Z kolei w zakresie 3 przesłanki, zainteresowany podniósł, że posiadanie wynika z umowy zawartej przez dzierżawcę nieruchomości z Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad. Zaznaczył, że w opisanej we wniosku sytuacji chodzi wyłącznie o posiadanie zależne, o którym mowa w art. 336 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz.121 ze zm., zwaną w dalszej części "k.c.").
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right