Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 kwietnia 2016 r., sygn. II SA/Po 59/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Barbara Drzazga Protokolant St. sekretarz sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] 2015r. Nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Starosty P. z dnia [...] 2015r. nr [...] znak [...], II. zasądza od Wojewody Wielkopolskiego na rzecz skarżącego kwotę 997zł (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] 2015 r. nr [...] Starosta P. odmówił A. B. (daje także zwany jako: "inwestor") zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę dwóch budynków mieszkalnych trzyrodzinnych o dwóch kondygnacjach nadziemnych z poddaszem użytkowym i wewnętrzną instalacją gazu, zlokalizowanych w S. przy ul. J. na działce nr ew. [...].

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, iż wobec nieprawidłowości w przedstawionym projekcie budowlanym wydane zostało dnia 24 sierpnia 2015 r. postanowienie nakładające ich usunięcie w terminie 10 dni od otrzymania niniejszego pisma. Według organu inwestor nie wywiązał się z punktu 4, 5, 6 i 10 wyżej wskazanego postanowienia. W punkcie 4 i 5 został zobowiązany do zaprojektowania planowanej inwestycji zgodnie z zapisami § 1 ust. 3 pkt. 1 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego S., rej. ul. J. i R. zatwierdzonego Uchwałą Nr [...] Rady Gminy S. z dnia [...] 1997 r. (ogł. w Dz. Urz. [...] ze zmianami - dalej zwanego w skrócie jako "Plan miejscowy") oraz definicją budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Starosta wskazał, iż działka [...] znajduje się na terenie oznaczonym w Planie miejscowy symbolem 2MN - jako tereny istniejącej i projektowanej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (dopuszczalne budynki gospodarcze i nieuciążliwe usługi wbudowane oraz zakaz budowy innych obiektów). Ponadto wolne tereny przeznacza się pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wolnostojącą lub bliźniaczą, z zachowaniem istniejącego lub projektowanego w planie podziału na działki budowlane. Dalej organ wskazał, iż zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 z póź. zm - dalej w skrócie "P.b.") przez budynek mieszkalny jednorodzinny należy rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku). Tymczasem przedłożony projekt budowlany obejmuje budowę dwóch budynków mieszkalnych trzyrodzinnych - w każdym budynku zaprojektowano po trzy lokale mieszkalne. W związku z powyższym planowana inwestycja polegająca na budowie dwóch budynków mieszkalnych trzyrodzinnych (stanowiących budynki wielorodzinne) jest niezgodna z Planem miejscowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00