Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 1 kwietnia 2016 r., sygn. I SA/Kr 140/16

 

|Sygn. akt I SA/Kr 140/16 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 1 kwietnia 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędziowie: WSA Piotr Głowacki, WSA Urszula Zięba (spr.), Protokolant: st.sekr.sąd. Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 kwietnia 2016 r., sprawy ze skargi O.S.A. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 25 listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010 r. - skargę oddala -

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 11.06.2015r. Wójt Gminy S. określił O. S.A. w W. wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości za rok 2010 na kwotę 9.060,00 zł.

W podstawie prawnej decyzji powołane zostały przepisy art. 207 § 1 w zw. z art. 21 § 1 i § 3 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 roku, poz. 613 ze zm.), art. 2, art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 4, art. 5 i art. 6 ust. 9 pkt 1 Ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. Z 2014 roku, poz. 849 ze zm.), a nadto przepisy Uchwały nr XXXI/254/09 Rady Gminy Spytkowice z dnia 30 października 2009 roku, w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.

W uzasadnieniu wydanej decyzji organ I instancji wskazał, że powziął wątpliwość, co do poprawnego zadeklarowania podatku od nieruchomości przez Spółkę. Wynikało to z analizy podstaw opodatkowania budowli, których wartości zadeklarowane w 2010 roku znaczenie odbiegały od wartości budowli, które były deklarowane w latach poprzednich. W związku z powyższym organ I instancji wszczął wobec Spółki postępowanie podatkowe w sprawie określenia wysokości podatku od nieruchomości za 2010 rok, co doprowadziło do wydania ww. decyzji. Podstawowy spór w przedmiotowej sprawie sprowadza się do zasadności opodatkowania podatkiem od nieruchomości linii kablowych, umieszczonych w kanalizacji kablowej, jako budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Spółka kwestionowała fakt opodatkowania linii kablowych, położonych w kanalizacji kablowej, stanowiącej własność innego podmiotu. Organ I instancji wskazał natomiast, że przewody komunikacyjne, ułożone w kanalizacji kablowej tworzą z nią całość techniczno-użytkową, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Skoro kanalizacja kablowa i ułożone w niej kable stanowią budowlę w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, to tym samym stanowią (łącznie) przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości, jako budowla. Natomiast nie ma wpływu na prawno-podatkową kwalifikację danego obiektu, jako przedmiotu opodatkowania, status własnościowy poszczególnych jego elementów. W przypadku podatku od nieruchomości okolicznością, z którą powiązano obowiązek podatkowy jest władanie budowlą lub jej częścią, związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej. W stanie prawnym obowiązującym do 17 lipca 2010 roku, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegała sieć telekomunikacyjna jako obiekt kompletny bez względu na to kto był właścicielem poszczególnych jej elementów składowych. Jeżeli nawet dotychczasowy właściciel sieci telekomunikacyjnej sprzedał pewne jej elementy innemu podmiotowi, a kable i kanalizacja wykorzystywane były w dalszym ciągu w tym samym celu, to okoliczność ta nie prowadziła do utraty statusu sieci telekomunikacyjnej, jako budowli.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00