Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 28 kwietnia 2016 r., sygn. I SA/Go 86/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Rzepecka Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędzia WSA Jacek Niedzielski Protokolant asystent sędziego Katarzyna Kołodziej-Kobierowska po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2016 r. na rozprawie sprawy ze skargi Z.M. na postanowienie Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1. Uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...]. 2. Zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 17 lutego 2016 r. Z.M. wniósł skargę na postanowienie Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] lutego 2016r. nr [...], którym utrzymał w mocy wydane przez siebie postanowienie z [...] grudnia 2015r. nr [...], pozostawiające wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych bez rozpatrzenia.

Z akt sprawy wynika następujący stan faktyczny.

W dniu 9 listopada 2015 r. skarżący wniósł o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania świadczeń związanych z rozwiązaniem umowy o pracę.

W opisie zdarzenia przyszłego skarżący wskazał, że [...] stycznia 2015 r. rozwiązał z P S.A. umowę o pracę na mocy porozumienia stron i został objęty Programem Dobrowolnych Odejść dla Pracowników P S.A.. Zaznaczył, że umowa została rozwiązana na podstawie art. 30 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502; dalej: "k.p.") w zw. z § 3 ust. 9, 10, 11 ww. Programu (Dz. U. Nr 90, poz. 844 ze zm.), a na podstawie § 4 ust. 2 i 5 tego Programu w związku z opisanym wyżej porozumieniem została mu wypłacona rekompensata pieniężna w wysokości 5 średnich miesięcznych pensji, tj. 15.519,30 zł z tytułu rozwiązania umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika. Podkreślił, że wypłacona rekompensata była dla niego zadośćuczynieniem straty w związku z brakiem możliwości osiągania wynagrodzenia u dotychczasowego pracodawcy. Jej wysokość i zasady ustalania wynikały bezpośrednio z faktu objęcia go ww. Programem, została ona wypłacona zgodnie z terminem tam ustalonym (§ 4 ust. 8) w jednej dacie i została od niej pobrana zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 2.793,30 zł. Skarżący zauważył też, że powyższe świadczenie nie zostało wypłacone z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę i nie wynikało z zawartych umów lub ugód.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00