Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 kwietnia 2016 r., sygn. I SA/Gl 1404/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Pindel, Sędziowie WSA Dorota Kozłowska (spr.),, Wojciech Organiściak, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi A w M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2011 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz strony skarżącej kwotę 3.405 (trzy tysiące czterysta pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. (dalej: SKO, organ odwoławczy) decyzją z dnia [...] r., nr [...], na podstawie art. 17, 18, 21 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (tj. Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 856), art. 2 ust. 2, art. 5, art. 6 ust. 9 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tj. w 2011 r.: Dz.U. z 2006 r., Nr 121, poz. 844, dalej: u.p.o.l.) oraz art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 613, dalej: O.p.) po rozpoznaniu odwołania A w M. (dalej: podatnik, skarżąca) utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy J. (dalej: organ pierwszej instancji) z dnia [...] r., nr [...] , w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2011 r.
Przedmiotowa decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym:
Decyzją z dnia [...] r., działając na podstawie art. 21 § 3 O.p., organ pierwszej instancji określił wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2011 r. Przedmiotowa decyzja została wydana w skutek zakwestionowania deklaracji podatkowej podatnika z uwagi na klasyfikację gruntów w roku podatkowym w ewidencji gruntów i budynków. Ustalono, że podatnik był właścicielem gruntów sklasyfikowanych jako "Bi", "B", "N" i "dr" i dokonano opodatkowania uwzględniając deklarację podatnika w zakresie powierzchni gruntów terenów mieszkaniowych i gruntów związanych z działalnością gospodarczą. Natomiast grunty o powierzchni [...] m2 zadeklarowane przez podatnika jako użytki rolne, a sklasyfikowane w ewidencji jako "Bi" opodatkowano podatkiem od nieruchomości jako "grunty pozostałe". W konsekwencji opodatkowaniu podlegały również budynki posadowione na tym gruncie. Organ pierwszej instancji ustalił między innymi w drodze oględzin budynków ich stan fizyczny oraz sposób wykorzystania i na podstawie tych ustaleń wyłączył część deklarowanych obiektów z opodatkowania, gdyż nie istniały bądź nie spełniały definicji budynku (nr [...]), część budynków opodatkował zgodnie z deklaracją podatnika - według stawek dla budynków mieszkalnych, związanych z działalnością gospodarczą (w zakresie obiektów oddanych w posiadanie innym przedsiębiorcom) i zastosował zwolnienie dla budynków zajętych na działy specjalne produkcji rolnej. Natomiast resztę budynków opodatkował jako budynki gospodarcze o powierzchni [...] m2 i jako budynki pozostałe. Wskutek decyzji wysokość zobowiązania wzrosła w stosunku do zadeklarowanego podatku.