Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 23 marca 2016 r., sygn. II SA/Rz 965/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Jerzy Solarski Sędziowie WSA Elżbieta Mazur - Selwa WSA Paweł Zaborniak /spr./ Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 marca 2016 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi M.P. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego, dalej "Kolegium" lub "SKO" z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...], wydana w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego prowadzonego w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji zatwierdzającej przebieg granicy.

Decyzją z dnia [...] maja 2015 r., nr [...], Kolegium umorzyło wszczęte na wniosek M.P. z dnia [...] lipca 2014 r. postępowanie administracyjne prowadzone w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Wójta Gminy [...] z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...], zatwierdzającej przebieg granicy pomiędzy działkami nr 2439/1 i nr 2438 w obrębie G., gmina [...].

Organ wyjaśnił, że ustawodawca w sposób szczególny uregulował postępowanie w sprawie rozgraniczenia nieruchomości wprowadzając zasadę, że pierwszy etap postępowania ma charakter postępowania administracyjnego i dopiero po jego wyczerpaniu sprawa o rozgraniczenie może być rozpoznawana przez sąd powszechny. Oznacza to, że skuteczne wniesienie przez M.P. w trybie art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jednolity Dz.U. z 2015 r. poz. 520 ze zm., dalej "P.g.ik.") żądanie przekazania właściwemu sądowi rejonowemu sprawy rozstrzygniętej decyzją Wójta Gminy [...] z dnia [...] czerwca 2014 r. skutkowało utratą bytu prawnego decyzji rozgraniczeniowej. Sprawa rozgraniczenia w chwili obecnej toczy się przed Sądem Rejonowym w [...] X Zamiejscowy Wydział Cywilny z siedzibą w [...] pod sygn. akt [...], a opisana wyżej decyzja nie nabrała waloru ostateczności i nie może być przedmiotem nadzwyczajnego postępowania administracyjnego, w tym postępowania o stwierdzenie jej nieważności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00