Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 30 marca 2016 r., sygn. I SA/Po 1355/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Karol Pawlicki po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 30 marca 2016r. sprawy ze skargi A S.A. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr. [...] w przedmiocie stanowiska wierzyciela w sprawie zarzutów na postepowanie egzekucyjne oddala skargę

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] Wójt Gminy X. uznał wniesione w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej zarzuty Y. S.A. z siedzibą w W. (dalej zwanej spółką lub skarżącą) za nieuzasadnione.

W dniu [...] lutego 2015 r. Naczelnik Pierwszego [...] Urzędu Skarbowego w W. przekazał Wójtowi Gminy X., w celu zajęcia stanowiska, wniesione przez skarżącą zarzuty dotyczące prowadzonego względem niej na podstawie tytułu wykonawczego nr [...] z dnia [...] grudnia 2014 r. postępowania egzekucyjnego. W zarzutach skarżąca podniosła, że egzekucja została podjęta w zakresie nieistniejącego obowiązku, ponieważ nie doręczono jej decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego, oraz nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności. Skoro w ocenie skarżącej obowiązek wynikający z decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości nie był wymagalny, egzekucja określonego w decyzji zobowiązania była niedopuszczalna. W ocenie spółki egzekucja została podjęta na podstawie tytułu wykonawczego, który nie spełnia wymagań określonych w art. 27 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W przepisie tym przewidziano wymóg wskazania w tytule wykonawczym treści podlegającego egzekucji obowiązku, podstawy prawnej tego obowiązku oraz stwierdzenia, że obowiązek ten jest wymagalny, a w przypadku egzekucji należności pieniężnej - także określenia jej wysokości, terminu, od którego nalicza się odsetki z tytułu niezapłacenia należności w terminie, oraz rodzaju i stawki tych odsetek. Zdaniem skarżącej błędne oznaczenie, iż egzekwowana należność jest wymagalna, powoduje, że wymóg określony we wskazanym przepisie nie został zrealizowany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00