Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 marca 2016 r., sygn. III SA/Lu 1163/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zalewski, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędzia WSA Robert Hałabis (sprawozdawca), Protokolant Referent Bartłomiej Maciak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 17 marca 2016 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] sierpnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] maja 2015 r. nr [...].AL, wymierzającą M. M. karę pieniężną w wysokości 48.000 zł z tytułu urządzania gier hazardowych na automatach poza kasynem gry.
Podstawę faktyczną zaskarżonego rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia:
W dniu 9 września 2014 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili czynności kontrolne w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 r. w lokalu "[...]" w L.. Z przeprowadzonych czynności sporządzono protokół potwierdzający, że w lokalu tym eksploatowane były cztery automaty do gier: Smart Box [...], Ultimate 10 [...], Black Horse [...] i Vegas Multigame [...].
Naczelnik Urzędu Celnego w L. postanowieniem z dnia 24 lutego 2015 r. wszczął z urzędu postępowanie wobec strony w sprawie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na wskazanych automatach poza kasynem gry.
Organ odwoławczy podniósł, że aktem prawnym określającym warunki urządzania i zasady prowadzenia działalności w zakresie gier losowych jest ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 201 poz. 1540 z późn. zm., dalej jako "u.g.h.").
Z opinii biegłego sądowego z zakresu informatyki, telekomunikacji i automatów do gier oraz przeprowadzonych przez funkcjonariuszy celnych eksperymentów polegających na grach kontrolnych wynika, że w odniesieniu do wymienionych automatów spełnione zostały ustawowe przesłanki gier na automatach, o jakich mowa w art. 2 ust. 3 ustawy o grach hazardowych.