Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 2 marca 2016 r., sygn. II SA/Go 1036/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic Sędziowie Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski (spr.) Protokolant sekr. sąd. Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 marca 2016 r. sprawy ze skargi E.B., J.B. i M.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazania usunięcia odpadów z nieruchomości uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] r., nr [...].
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2015 r., znak [...] Prezydent Miasta nakazał M.B. zam. ul. [...], J. i E.B. zam. ul. [...], usunięcie odpadów - zużytych części samochodowych: elementów z tworzyw sztucznych, siedzeń samochodowych, elementów deski rozdzielczej, wykładzin, potłuczonej szyby i innych zużytych części samochodowych, odpadów budowlanych i komunalnych - kawałków eternitu i betonu, pojemników z tworzyw sztucznych - w tym butelek, folii, zużytego pokrowca z brezentu oraz odpadów roślinnych - z terenu działki gruntowej nr [...] - w terminie do dnia 30 września 2015 r. (pkt 1 decyzji). W sentencji decyzji zawarto również zapis, że odpady należy przekazać do najbliżej położonych miejsc, w których mogą być poddane odzyskowi lub unieszkodliwione, zgodnie z przepisami ustawy o odpadach (pkt 2 decyzji).
Podstawę prawną powyższej decyzji stanowił art. 26 ust. 1, 2 i 6 oraz art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach ( Dz. U. z 2013 r. poz. 21 ze zm. - określanej dalej u.o.) i art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm. - określanej dalej jako k.p.a.).
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w dniu [...] kwietnia 2015 r. podczas oględzin przeprowadzonych przez inspektora Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta na terenie niezabudowanym, położonym przy ul. [...], stwierdzono zaleganie odpadów -zderzaków samochodowych, elementów karoserii, wyściółek siedzeń samochodowych, opon, uszczelek do drzwi samochodu, pojemników z tworzyw sztucznych, butelek, elementów wózka dziecięcego, zużytej odzieży, pokrowca z brezentu oraz gałęzi. Na podstawie ewidencji gruntów miasta ustalono, że odpady zalegają na terenie działki gruntowej nr ew. [...] o powierzchni całkowitej 4,1167 ha, będącej współwłasnością M. i J.B. oraz E.B..