Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 1 marca 2016 r., sygn. IV SA/Gl 751/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Walentek Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.) Sędzia WSA Renata Siudyka po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 1 marca 2016 r. sprawy ze skargi K.M. na postanowienie Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie niedopuszczalności odwołania w sprawie zwrotu kosztów wyżywienia, zakwaterowania, umundurowania oraz kosztów podróży służbowej oddalono skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 30 marca 2015 r. K. M. zwrócił się do Dyrektora Zakładu Karnego w W. o zwolnienie w całości lub w części z obowiązku zwrotu kosztów wyżywienia, zakwaterowania, umundurowania oraz kosztów podróży służbowych poniesionych przez pracodawcę, w związku z odbytym przez niego kursem przygotowawczym i szkoleniem zawodowym na pierwszy stopień podoficerski.
Pismem z dnia [...] nr [...] Dyrektor Zakładu Karnego w W. udzielił odpowiedzi na powyższy wniosek informując o odmownym jego rozpatrzeniu oraz wskazał, iż od tego rozstrzygnięcia przysługuje odwołanie do Sądu Pracy w B.
K. M., w piśmie z dnia 20 kwietnia 2015 r., oznaczonym jako "odwołanie od decyzji", zakwestionował stanowisko organu I instancji oraz zarzucił mu naruszenie art. 6-7, art. 9, art. 11 i art. 107 w związku z art. 109 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 267, zwanej dalej w skrócie jako: "K.p.a.") oraz art. 105 i art. 218 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r. poz. 1415 z późn. zm., zwanej dalej: "ustawa o Służbie Więziennej"). W uzasadnieniu zaznaczył, że pismo z dnia 7 kwietnia 2015 r. nie posiada elementów wymaganych dla decyzji administracyjnej. Tym niemniej, obowiązek zwrotu w całości lub w części kosztów wyżywienia, zakwaterowania, umundurowania oraz kosztów podróży służbowych w czasie kursu przygotowawczego lub szkolenia zawodowego, o którym mowa w art. 103 ustawy o Służbie Więziennej, pozostaje w związku z jego zwolnieniem ze służby na podstawie pisemnego wystąpienia ze służby. Zatem również rozstrzygnięcie w sprawie zwolnienia z wymienionych kosztów powinno nastąpić w formie decyzji administracyjnej, bowiem zwolnienie ze służby dokonuje się w formie decyzji, od której przysługuje odwołanie, na co wskazuje treść art. 218 ustawy o Służbie Więziennej. Tymczasem pismo organu I instancji zawiera jedynie sformułowanie "informuję", co wskazuje, że jest informacją o wydanym rozstrzygnięciu, pomimo braku jego doręczenia w formie decyzji administracyjnej. Dodatkowo, powołał się na trudną sytuacją materialną wynikającą z ponoszenia kosztów utrzymania mieszkania, prowadzenia gospodarstwa domowego oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych, zwłaszcza związanych z ukończeniem studiów podyplomowych "Strategia podatkowa" na Uniwersytecie [...] w K..
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right