Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 15 marca 2016 r., sygn. II SA/Bd 56/16
przepisy art. 4 ust. 1 i 2 ustawy o Karcie Dużej Rodziny nie definiują pojęcia „rodziny” jako takiej, a jedynie określają jaki rodzaj rodziny należy uznawać za rodzinę wielodzietną. Co więcej w art. 4 ust. 1 ustawy o Karcie Dużej Rodziny za istotne kryterium wskazujące na istnienie rodziny wielodzietnej ustawodawca nie wskazał istnienia związku małżeńskiego pomiędzy rodzicami, ale okoliczność, że rodzinę tworzy co najmniej troje dzieci będących „na utrzymaniu” rodzica (rodziców) lub małżonka rodzica.
Teza urzędowa
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anna Klotz Sędziowie sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz sędzia WSA Grzegorz Saniewski (spr.) Protokolant asystent sędziego Jacek Grzegorzewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2016 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie przyznania Karty Dużej Rodziny uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Skarżąca A. M. wniosła do Prezydenta Miasta B. o przyznanie członkom jej rodziny, w tym trojgu dzieci oraz T. R. (swojemu partnerowi) Kart Dużej Rodziny.
Skierowaną do skarżącej decyzją z dnia [...] października 2015 r. nr [...] Prezydent, na podstawie art. 9 ust. 4 w związku z art. 4 ustawy z dnia [...] grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2014 r. poz. 1863, z późn. zm., zwanej w skrócie uKDR.) odmówił przyznania Karty Dużej Rodziny T. R..