Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 lutego 2016 r., sygn. I SA/Wa 2039/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Przemysław Żmich Sędziowie: WSA Jolanta Dargas (spr.) WSA Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz Protokolant referent stażysta Joanna Berbecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lutego 2016 r. sprawy ze skargi Gminy K. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieodpłatnego nabycia z mocy prawa przez gminę własności nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa decyzją z dnia [...] września 2015 r. nr [...] utrzymała w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2013r., nr [...], stwierdzającą, że z dniem 27 maja 1990 r. nieruchomość stanowiąca własność Skarbu Państwa, położona w S. gmina K., oznaczona w operacie ewidencji gruntów w obrębie [...] jako działka nr [...] o powierzchni [...] ha stała się z mocy prawa, nieodpłatnie własnością Gminy K.

W uzasadnieniu decyzji Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa podała:

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r., nr [...],[...], stwierdził nabycie przez Gminę K., z mocy prawa, nieodpłatnie prawa własności nieruchomości, stanowiącej własność Skarbu Państwa o nieurządzonej księdze wieczystej, położonej w S., gmina K., oznaczonej w operacie ewidencji gruntów w obrębie [...] jako działka nr [...] o powierzchni [...] ha (według stanu na dzień 27 maja 1990 r. część działki nr [...] o powierzchni [...] ha).

Odwołanie od ww. decyzji Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2013 r. wniosła Gmina K.

Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa rozpatrując sprawę stwierdziła, że materialnoprawną podstawę zaskarżonej decyzji Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2013 r. stanowi art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych, w myśl którego mienie ogólnonarodowe (państwowe) należące do rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego, staje się w dniu wejścia w życie tej ustawy, tj. w dniu 27 maja 1990 r., z mocy prawa mieniem właściwych gmin. Z brzmienia tego przepisu jednoznacznie wynika, że przedmiotem komunalizacji jest wyłącznie mienie ogólnonarodowe (państwowe). Komisja podkreśliła , że decydujące znaczenie dla komunalizacji następującej z mocy prawa ma stan faktyczny i prawny mienia ogólnonarodowego istniejący w dacie wejścia w życie ustawy, o której wyżej mowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00