Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 lutego 2016 r., sygn. I SA/Po 904/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lutego 2016 r. sprawy ze skargi A Sp. z o. o. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia kwoty z tytułu zajęcia wierzytelności oddala skargę

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] listopada 2014 r., nr [...] Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. określił X. Sp. z o.o. z siedzibą w K. (dalej zwanej spółką lub skarżącą) - jako dłużnikowi zajętej wierzytelności - kwotę [...] zł tytułem nieprzekazania kwoty wynikającej z zajęcia prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność M. W. - "Y." [...] z siedzibą w O.

W toku prowadzonego przez organ I instancji postępowania egzekucyjnego zawiadomieniem z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] dokonano zajęcia wierzytelności u skarżącej. Mając na uwadze brak odpowiedzi spółki, organ I instancji wystosował ponaglenie, w odpowiedzi na które spółka stwierdziła, że nie uznaje zajęcia wierzytelności, bowiem nie posiada żądnych zobowiązań wobec firmy "Y." [...]. W dniu [...] sierpnia 2014 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. ponownie zawiadomił skarżącą o zajęciu wierzytelności, w odpowiedzi na to zawiadomienie skarżąca ponownie poinformowała, iż nie posiada żadnych zobowiązań wobec firmy "Y." [...].

Następnie w dniu [...] września 2014 r. przeprowadzono u skarżącej - jako u dłużnika zajętej wierzytelności - kontrolę prawidłowości realizacji zastosowanego środka egzekucyjnego. W toku kontroli ustalono, że w dniu [...] sierpnia 2013 r. skarżąca zawarła umowę zlecenia z M. W. prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą Y. [...] na okres od [...] sierpnia 2013 r. do [...] grudnia 2013 r., na mocy tej umowy jej strony przewidziały możliwość kompensaty wzajemnych należności. Aneksem z dnia [...] grudnia 2013 r. zmieniono czas trwania umowy na nieograniczony. Do kontroli przedłożono ponadto ewidencję zakupów VAT oraz kserokopie faktur zakupu za okres od marca do sierpnia 2014 r. wystawionych przez Y. [...], a także potwierdzenia dokonanych kompensat z tytułu rozliczeń faktur.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00