Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 25 lutego 2016 r., sygn. I SA/Ol 810/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka Sędziowie sędzia WSA Jolanta Strumiłło del. sędzia SO Beata Grzybek (sprawozdawca) Protokolant sekretarz sądowy Jolanta Piasecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2016r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie odmowy zastosowania ulgi w podatku rolnym oddala skargę.

Uzasadnienie

Z akt administracyjnych przedstawionych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie wynika, że zaskarżoną decyzją "[...]" z dnia "[...]" Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia 14 lipca 2015 r., nr "[...]" w sprawie odmowy zastosowania ulgi w podatku rolnym z tytułu wydatków poniesionych na inwestycję.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że A. P. w dniu 16 czerwca 2015 r. złożył wniosek o udzielenie ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym z tytułu wydatków poniesionych na budowę obory. Organ pierwszej instancji odmówił przyznania ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym z tytułu wydatków poniesionych na inwestycję, stwierdzając, że wnioskodawca nie spełnia warunków przewidzianych w art. 13 ustawy o podatku rolnym, uprawniających do otrzymania ulgi inwestycyjnej, bowiem budowa obory została sfinansowana w części z udziałem środków publicznych.

W złożonym odwołaniu, A. P. wniósł o uchylenie decyzji organu I instancji i przyznanie jemu ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym. Zarzucił nieprawidłową interpretację art. 13 ust. 1 ustawy o podatku rolnym polegającą na błędnym przyjęciu, iż zrealizowana przez podatnika inwestycja została w części sfinalizowana z udziałem środków publicznych. Wyjaśnił, że zawarł umowę o kredyt inwestycyjny z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na urządzenie gospodarstwa rolnego przez osoby, które nie ukończyły 40 roku życia. Na mocy ww. umowy podatnikowi udzielony został kredyt w kwocie kapitału 1.158.800 zł. Kwota ta, powiększona o wkład własny podatnika, została w całości przeznaczona na sfinansowanie budowy obory. Umowa kredytowa zobowiązuje podatnika do zwrotu pełnej kwoty kapitału, a dopłatami Agencji objęte zostały jedynie odsetki. W takich okolicznościach, stwierdził, że inwestycja została sfinalizowana w całości z jego wkładu własnego oraz kredytu, którego kwotę kapitału zobowiązany jest w całości zwrócić do Banku, a co za tym idzie nie ma podstaw do przyjęcia, iż inwestycja ta została sfinansowana ze środków publicznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00