Wyrok WSA w Lublinie z dnia 23 lutego 2016 r., sygn. III SA/Lu 505/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Ibrom (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Ewa Kowalczyk,, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 23 lutego 2016 r. sprawy ze skargi P. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lutego 2015 r., nr [...], Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] listopada 2014 r., nr [...], wymierzającą [...] Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G karę pieniężną w wysokości 12 000 zł z tytułu urządzania gier na automacie Bullseye o nr fabrycznym [...], poza kasynem gry.
Podstawę faktyczną zaskarżonego rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia:
W dniu [...] września 2011 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 z późn. zm.), dalej: ustawa o grach hazardowych lub w skrócie: u.g.h., w lokalu gastronomicznym H. Ł. P. w Z. W toku kontroli stwierdzono, że w lokalu znajduje się automat do gry o niskich wygranych Bullseye o nr fabrycznym [...].
Postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2014 r. Naczelnik Urzędu Celnego wszczął postępowanie w sprawie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gry na automacie poza kasynem gry.
Decyzją z dnia [...] listopada 2014 r. Naczelnik Urzędu Celnego wymierzył skarżącej karę pieniężną w wysokości 12 000,00 zł z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.
Po rozpatrzeniu odwołania Spółki, Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że na podstawie przeszukania i oględzin, ujawnionych dokumentów, przesłuchania świadków oraz przeprowadzonego dowodu z opinii biegłego sądowego z zakresu informatyki przy Sądzie Okręgowym w C w prowadzonym przez Urząd Celny postępowaniu karno-skarbowym ustalono, że gry urządzane na kontrolowanych automatach miały charakter losowy i komercyjny.