Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 lutego 2016 r., sygn. III SAB/Gl 32/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.) Sędzia WSA Iwona Wiesner po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 4 lutego 2016 r. sprawy ze skargi M. D. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w K. w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem kontroli jest skarga M. D. z [...] r. (dalej skarżący) na przewlekłe prowadzenie postępowania w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług za maj i czerwiec 2014 r. Zarzucił on Naczelnikowi Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. naruszenie prawa materialnego i procesowego tj. art. 284b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz.749, w skrócie O.p.) przez brak zakończenia kontroli bez zbędnej zwłoki; art. 139 O.p. przez niezałatwienie sprawy w terminie jednego miesiąca; art. 121 § 1 O.p. przez działanie naruszające zaufanie do działania organów państwa, art. 125 § 1 O.p. przez wolne działanie; art. 87 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz.1054, w skrócie ustawa VAT). Jednocześnie wniósł o uwzględnienie skargi i zobowiązanie organu do zwrotu podatku VAT za wskazane miesiące 2014 r. wraz z należnymi odsetkami.

W dalszej kolejności organ przedstawił wszystkie czynności podjęte przez organy podatkowe od daty złożenia wniosku o zwrot podatku VAT za maj 2014 r. w kwocie [...] zł, co miało miejsce [...] r. oraz za czerwiec 2014 r. w kwocie [...] zł co nastąpiło [...] r., których częstotliwość i koncentracja dowodzą przewlekłości postępowania a momentami i bezczynności organu w jego prowadzeniu. Podkreślił, że organ prowadził czynności sprawdzające, kontrolę podatkową i aktualnie postępowanie podatkowe, którego termin zakończenia zakreślono na dzień [...] r. i [...] r., co wskazuje na celowe działanie mające na celu opóźnienie zwrotu podatku VAT. Wielość czynności, ich powtarzanie nie uzasadnia skomplikowany charakter sprawy ani konieczność współdziałania z innymi organami podatkowymi. Organy winny działać wnikliwie i szybko, a prowadzone czynności wydłużyły już termin zwrotu podatku odpowiednio o [...] i [...] dni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00