Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 25 lutego 2016 r., sygn. III SA/Gd 869/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Orłowska Sędziowie: Sędzia WSA Felicja Kajut (spr.) Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Zegan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2016 r. sprawy ze skargi Ł. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 10 września 2015 r., nr [...] w przedmiocie odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia 25 czerwca 2015 r., nr [...].

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 10 września 2015 r. nr [...], działając na podstawie m.in. art. 64, art. 104 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. z 2015r., poz. 163 ze zm.), utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia 25 czerwca 2015 r. nr [...] - wydaną w oparciu o m.in. art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1, ust. 2 pkt 2 i 4, art. 61 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy o pomocy społecznej, którą ustalono dla Ł. B. opłatę za pobyt Z. B. w domu pomocy społecznej w kwocie 1.270,40 zł od dnia 1 czerwca 2015r.

W uzasadnieniu organ powołał treść art. 61 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej

i wyjaśnił, że w pierwszej kolejności obowiązek wnoszenia opłat spoczywa na małżonku, w następnej kolejności na zstępnych, w dalszej kolejności na wstępnych,

a jeszcze w dalszej kolejności - na gminie, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej. Obowiązek wnoszenia opłat nie obciąża równocześnie wszystkich zobowiązanych wymienionych w art. 61 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej. Przechodzi na nich w kolejności ustalonej w powołanym przepisie. Wskazana ustawowo określona kolejność osób zobowiązanych do wnoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej, nie może zostać zmieniona przez organ ustalający wysokość opłaty.

Dalej przywołano regulację art. 61 ust.2 i art. 103 ust.2 ustawy o pomocy społecznej, z której wynika, że wynika, że kierownik ośrodka pomocy społecznej ustala w drodze umowy z małżonkiem, zstępnymi przed wstępnymi mieszkańca domu wysokość wnoszonej przez nich opłaty za pobyt tego mieszkańca w domu pomocy społecznej, biorąc pod uwagę wysokość dochodów i możliwości, przy czym opłata ta nie powinna być zwiększana w przypadku gdy jedna z osób jest zwalniana z odpłatności z mocy prawa lub z powodów, o których mowa w art. 64.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00