Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 stycznia 2016 r., sygn. IV SA/Wa 1785/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Wanda Zielińska-Baran, Sędziowie sędzia WSA Piotr Korzeniowski (spr.), sędzia WSA Agnieszka Wójcik, Protokolant ref. Bartłomiej Grzybowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia [...] z siedzibą w B. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem zaskarżenia jest decyzja Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (dalej: GDOŚ, organ II instancji, organ odwoławczy) z [...] marca 2015 r., znak: [...] wydana na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 105 § 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267, dalej: k.p.a.), po rozpatrzeniu odwołania Stowarzyszenia [...] (Stowarzyszenie, skarżący, strona skarżąca) od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w R. (dalej: RDOŚ w R., organ I instancji) z [...] czerwca 2014 r., znak: [...], w której umorzono postępowanie w przedmiocie wydania decyzji nakazującej natychmiastowe wstrzymanie działalności polegającej na pozyskiwaniu zwierząt kopytnych w drodze polowania oraz odstrzałów redukcyjnych wykonywanych jako zabiegi z zakresu ochrony czynnej na terenie obszaru mającego znaczenie dla [...] i podjęcie w wyznaczonym terminie niezbędnych czynności w celu przywrócenia poprzedniego stanu ww. obszaru, jego części lub chronionych na nim gatunków.

W decyzji z [...] marca 2015 r. GDOŚ utrzymał w mocy decyzję RDOŚ w R. z [...] czerwca 2014 r.

Stan sprawy przestawiał się następująco:

We wniosku z 21 stycznia 2011 r., Stowarzyszenie, zwróciło się do RDOŚ w R. o wszczęcie postępowania administracyjnego w trybie art. 37 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 151 poz. 1220 ze zm., dalej: u.o.p.) w sprawie wstrzymania działań polegających na prowadzeniu gospodarki łowieckiej na terenie obszaru mającego znaczenie dla [...] (dalej: [...]). W przedmiotowym wniosku Stowarzyszenie wskazało, że trwający odstrzał zwierząt kopytnych w tym obszarze może spowodować znacząco negatywne oddziaływanie na przedmioty ochrony tego obszaru - zwłaszcza wilka, rysia i niedźwiedzia, w związku z ograniczeniem ich bazy pokarmowej. Odstrzał nie został poprzedzony oceną oddziaływania na obszar Natura 2000.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00