Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 stycznia 2016 r., sygn. IV SA/Wa 1631/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alina Balicka (spr.), Sędziowie sędzia WSA Anna Falkiewicz-Kluj, sędzia WSA Anna Sękowska, Protokolant ref. staż. Aleksandra Larkiewicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi E. G. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem kontroli sądowoadministracyjnej była decyzja Rady do Spraw Uchodźców z [...] kwietnia 2015 r. nr [...], dalej "zaskarżona decyzja", wydana ma podstawie art. 19 ust. 1 pkt 1, art. 20 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012 r. poz. 680) oraz art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.), dalej "k.p.a.", utrzymująca w mocy decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy E. G. nadania statusu uchodźcy oraz odmowy udzielenia mu ochrony uzupełniającej.
Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie sprawy.
E. G., urodzony [...] lipca 1987 r. w [...], deklarujący narodowość [...], dalej "cudzoziemiec" lub "skarżący" złożył 1 stycznia 2015 r. - za pośrednictwem Komendanta Placówki Straży granicznej w [...] - wniosek o nadanie statusu uchodźcy.
We wniosku wskazał, że kraj pochodzenia opuścił w 2013 r. Wówczas udał się na [...] w celu podjęcia nauki na Uniwersytecie w [...]. Tam zmienił wyznawaną dotychczas religię na [...]. Jako wyznawca nowej religii cudzoziemiec czuje się zagrożony ze strony [...] wyznania [...]. Dodał, że za zmianę religii grożono cudzoziemcowi śmiercią.
Podczas przesłuchania statusowego cudzoziemiec wyjaśnił, że zmiana wyznawanej religii miała charakter duchowy. Nie podjął dotychczas żadnych kroków do formalnej zmiany wyznania, tj. nie przyjął chrztu, nie chodzi do kościoła. O zmianie wyznania cudzoziemiec poinformował wyłącznie brata, który wyraził niezadowolenie z tego faktu. Cudzoziemiec wyraził obawę przed prześladowaniem ze strony [...] w [...].