Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 27 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Sz 1199/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Kazimierz Maczewski, Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka,, Sędzia WSA Bolesław Stachura (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Gabriela Porzezińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi P. w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 2 kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2009 rok. oddala skargę. .

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Sz. (dalej zwane też "Kolegium" "SKO" lub "organem odwoławczym") uchyliło w całości decyzję Prezydenta Miasta Sz. z dnia [...] r. znak: [...], określającą wysokość podatku od nieruchomości za 2009 r. od O. [...] (dalej zwanej też Stroną lub Podatnikiem) i umorzyło postępowanie w sprawie.

Jak wynika z treści uzasadnienia decyzji, podstawą wydanego rozstrzygnięcia było stwierdzenie przez Kolegium, iż w sprawie nastąpiło przedawnienie zobowiązania podatkowego.

Jak wskazało Kolegium w uzasadnieniu decyzji, osoby prawne (a taką jest [...]) składają deklarację z obliczonym w niej podatkiem od nieruchomości, który wpłacają bez wezwania na rachunek budżetu właściwej gminy.

Do zobowiązań powstających z mocy prawa ma zastosowanie wyłącznie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) zwanej dalej "o.p. w zakresie terminu przedawnienia. Zobowiązanie takie przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. Zgodnie z art. 6 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 848 ze zm. zwanej dalej "u.p.o.l."), termin wpłaty podatku od nieruchomości określony jest do dnia 15 każdego miesiąca w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego. Ze względu na to, że na podstawie art. 5 i 6 o.p. zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości ma charakter roczny, podatek należy wpłacać do 15 każdego miesiąca roku podatkowego. Ostatnia rata podatku od nieruchomości przypada na dzień 15 grudnia danego roku podatkowego. W przypadku zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na rok 2009 r. będzie to 15 grudnia 2009 r. W związku z tym, pięcioletni termin przedawnienia tego zobowiązania liczony jest od końca 2009 r. i upływa z końcem 2014r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00