Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Poznaniu z dnia 19 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Po 2002/15

Prawo pomocy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym sprzeciwu T. Sp. z o.o. w X. na postanowienie referendarza sądowego tutejszego Sądu z dnia 29 grudnia 2015 r. sygn. akt I SA/Po 2002/15 - oddalające wniosek o przyznanie skarżącej prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie ze skargi T. Sp. z o.o. w X. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia 2007 r. do listopada 2008 r., nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia za grudzień 2008 r. oraz podatku do zapłaty za sierpień 2007 r.; postanawia utrzymać zaskarżone postanowienie w mocy.

Uzasadnienie

Skarżąca, reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika - radcę prawnego, pismem z dnia [...] września 2015 r. wniosła do tutejszego Sądu skargę na wskazaną w sentencji niniejszego orzeczenia decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. W skardze wniesiono o zwolnienie skarżącej spółki z obowiązku uiszczenia kosztów sądowych od skargi. W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 14 października 2015 r. pełnomocnik skarżącej złożył sporządzony na urzędowym formularzu wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.

Uzasadniając swój wniosek skarżąca spółka podniosła, że jej aktualna sytuacja ekonomiczna uniemożliwia jednorazową zapłatę tak znaczącej kwoty pieniężnej. Wyjaśniono przy tym, że spółka podejmuje wszelkie możliwe działania w celu uniknięcia skutków kryzysu na rynku usług budowlanych. Skarżąca w 2014 r. osiągnęła poważną stratę z prowadzonej działalności. Wyjaśniono również, że niższe są przychody spółki, co wynika przede wszystkim ze wstrzymania wielu inwestycji budowlanych. Wnioskodawczyni wyjaśniła również, że środki finansowe, którymi aktualnie dysponuje, są w pierwszej kolejności przeznaczane na wypłaty dla pracowników, spłatę zobowiązań oraz na finansowanie bieżącej działalności. Skarżąca bowiem w ramach zawartych umów jest zobowiązana do ukończenia prowadzonych inwestycji, a ewentualny brak środków na prace budowlane skutkować będzie obciążeniem wnioskodawczyni karami umownymi, co w konsekwencji może zachwiać jej płynnością finansową. Skarżąca wyjaśniła, że w dniu [...] października 2015 r. wytoczyła proces przeciwko inwestorowi o zapłatę wynagrodzenia za prowadzone prace budowlane, a ostatnie wolne środki finansowe przeznaczono na opłatę sądową we wskazanej sprawie. Stwierdzono przy tym, że w przypadku braku możliwości wyegzekwowania należności od inwestora spółka popadnie w jeszcze większe problemy finansowe. Wnioskodawczyni wyjaśniła ponadto, że jeden z jej wierzycieli (będący podwykonawcom na budowie, której dotyczy proces) uzyskał zabezpieczenie na majątku skarżącej w postaci zajęcia ruchomości i rachunków bankowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00