Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 stycznia 2016 r., sygn. III SA/Po 776/15

 

Dnia 21 stycznia 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Górecka Sędziowie WSA Mirella Ławniczak WSA Szymon Widłak (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Piotrowska - Żyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 stycznia 2016 roku przy udziale sprawy ze skargi X Spółki komandytowej w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] czerwca 2015r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej w P. decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...], działając na podstawie art. 233 § 1 pkt. 1 Ordynacji podatkowej oraz art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, po rozpatrzeniu odwołania od decyzji z dnia [...] marca 2015 r. Naczelnika Urzędu Celnego w P., nr [...], odmawiającej spółce X Sp.k. z siedzibą w Ł. (dalej: "wnioskodawca", "spółka") zwrotu podatku akcyzowego, utrzymał w mocy decyzję organu podatkowego I instancji.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.

Wnioskiem z dnia [...] września 2014 r. spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Celnego w P. o zwrot podatku akcyzowego z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej dziewięciu samochodów osobowych marki Volkswagen.

Decyzją z dnia [...] marca 2015 r. Naczelnik Urzędu Celnego w P. odmówił wnioskodawcy zwrotu podatku akcyzowego w kwocie [...] zł.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, powołując się na art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, że wnioskodawca bezspornie spełnił przesłanki dotyczące zapłaty akcyzy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia przedmiotowych samochodów, nie zarejestrowania tych samochodów na terenie kraju, złożenia wniosku do rozpatrzenia przez właściwego naczelnika urzędu celnego z zachowaniem terminu, nabycia w kraju prawa rozporządzania pojazdami jak właściciel, a także ich wywozu do Niemiec. Organ podatkowy wskazał jednakże, że w czasie tego wywozu wnioskodawca nie był już właścicielem przedmiotowych pojazdów. Oświadczył również, że nie posiada faktur za transport, co pozwala przyjąć założenie, że to nabywca poniósł koszty usług transportowych. Mało prawdopodobne jest natomiast, w ocenie tego organu, że nabywca płacąc za zakupiony samochód, organizując transport oraz ponosząc jego koszt i ryzyko z nim związane działał na rzecz i w imieniu wnioskodawcy. Tym samym nie można uznać, że dostawy wewnątrzwspólnotowe zostały dokonane przez wnioskodawcę, co stanowi jeden z warunków zwrotu akcyzy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00