Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Po 1195/15
| | Sygn. akt I SA/Po 1195/15 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 20 stycznia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Protokolant: ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi A P-P na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem złożonym w dniu [...] A. P. (dalej jako: wnioskodawczyni, zainteresowana lub skarżąca) wystąpiła, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm. - dalej w skrócie: "O.p.") do Dyrektora Izby Skarbowej w P. - upoważnionego przez Ministra Finansów do wydawania w jego imieniu interpretacji indywidualnych, o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów.
Opisując we wniosku stan faktyczny podatniczka wskazała, że posiadała udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: "Spółka"). W trakcie funkcjonowania Spółki pomiędzy zainteresowaną, a pozostałymi wspólnikami, pojawiły się istotne różnice, co do celów i strategii funkcjonowania Spółki w przyszłości. W wyniku przeprowadzonych między wnioskodawczynią a Spółką negocjacji dotyczących dalszych relacji między wspólnikami oraz ich wpływem na interesy Spółki, uznano, że rozwiązaniem najkorzystniejszym dla Spółki będzie wyjście wnioskodawczyni ze Spółki poprzez dobrowolne umorzenie posiadanych przez zainteresowaną udziałów. W związku z tym w dniu 7 listopada 2014 r. między wnioskodawczynią i Spółką została zawarta w formie aktu notarialnego umowa odpłatnego przeniesienia własności udziałów na Spółkę w celu ich umorzenia. Umowa przewiduje wprost, że przeniesienie własności udziałów następuje w celu ich umorzenia, przez co Spółka została zobowiązana do podjęcia dalszych czynności zmierzających do unicestwienia praw udziałowych. Innymi słowy Spółka nie ma swobody w decydowaniu o dalszych losach przekazanych udziałów. Spółka decydując się na umorzenie udziałów wnioskodawczyni w celu uniknięcia wewnętrznych konfliktów szkodzących jej interesom miała na uwadze własną sytuację finansową, która nie pozwoliła na jednorazową wypłatę zainteresowanej całości wynagrodzenia z tytułu przeniesienia własności udziałów w celu umorzenia bez uszczerbku dla bieżącej działalności. Tym samym w umowie odpłatnego przeniesienia własności udziałów w celu ich umorzenia określono, że wynagrodzenie będzie wypłacone wnioskodawczyni w ratach, wskazując jednocześnie termin płatności oraz wysokość poszczególnych rat.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right