Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 27 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Ol 816/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Strumiłło Sędziowie sędzia WSA Renata Kantecka del. sędzia SO Dorota Radaszkiewicz (sprawozdawca) Protokolant sekretarz sądowy Katarzyna Niewiadomska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2016r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego na rok 2014 oddala skargę
Uzasadnienie
J. P. (dalej powoływany jako "skarżący", "strona") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dalej jako "ARiMR") z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego na rok 2014.
Z akt sprawy wynika, że we wniosku złożonym w dniu "[...]" o przyznanie wskazanej wyżej płatności na 2014r. strona zadeklarowała działki rolne do jednolitej płatności obszarowej (JPO) o literach : A,B,C,D,E,EE,F,G,H,I,J,K o łącznej powierzchni 96,52 ha.
W dniach "[...]" oraz "[...]" w gospodarstwie strony przeprowadzona została kontrola na miejscu w zakresie kwalifikowalności powierzchni oraz kwalifikowalności upraw dla danej grupy płatności, z przebiegu której sporządzono protokoły dla sprawy obszarowej i dla sprawy rolnośrodowiskowej. W raporcie z czynności kontrolnych w zakresie kwalifikowalności powierzchni dla działek rolnych A,B,E,EE i I zastosowano kod pokontrolny DR 50, który oznacza, że granice uprawy wykraczają poza granice działki/działek referencyjnych zadeklarowanych we wniosku, co w konsekwencji może skutkować redukcją powierzchni działki rolnej/działek oraz oznacza, że strona deklarując powierzchnię do objęcia płatnością obszarową nie zadeklarowała wszystkich działek ewidencyjnych, na których się one znajdują. Biorąc pod uwagę powyższe na podstawie danych geograficznych, zawartych w raporcie z kontroli na miejscu powierzchnie działek ewidencyjnych zostały poddane weryfikacji w zakresie kwalifikowalności powierzchni, w wyniku czego powierzchnia ewidencyjno-gospodarcza (PEG) została zaktualizowana. Na podstawie kontroli administracyjnej wniosku oraz jego załączników graficznych stwierdzono, że powierzchnia kwalifikująca się do objęcia płatnością (JPO) wyniosła 90,62 ha, wobec deklarowanej 96,52 ha, co zostało później szczegółowo przestawione w tabeli w decyzji organu I instancji. Ponadto przy ustaniu powierzchni działek uwzględniono także wyniki przeprowadzonej kontroli na miejscu wraz z nośnikiem CD.