Wyrok WSA w Kielcach z dnia 14 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Ke 780/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Surma, Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędzia WSA Danuta Kuchta (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Michał Gajda, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi O. P.. S.A. w W.. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (Kolegium) postanowieniem z [...]. nr [...] utrzymało w mocy postanowienie Burmistrza S.z [...] r. nr [...]w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej z [...] r. nr [...] określającej O. Polska S.A w W. (Spółka), poprzednio A. S.A., wysokości podatku od nieruchomości na 2009 r. w kwocie 134 200 zł.
Utrzymując w mocy zaskarżone postanowienie Kolegium na wstępie odniosło się do zarzutu braku doręczania podatnikowi postanowienia o wszczęciu postępowania w sprawie nadania rygoru jak i zawiadomienia w trybie art. 200 Ordynacji podatkowej o możliwości zapoznania się z materiałem dowodowym. W tym zakresie wskazało, że zgodnie z art. 239a Ordynacji podatkowej decyzja nieostateczna, nakładająca na stronę obowiązek podlegający wykonaniu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, nie podlega wykonaniu, chyba że decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że co do zasady podatnik ma obowiązek wykonania dopiero ostatecznej decyzji podatkowej, ma więc prawo oczekiwać z zapłatą podatku do doręczenia mu takiej decyzji. Jednak prawo to może zostać ograniczone przez nadanie nieostatecznej decyzji podatkowej rygom natychmiastowej wykonalności. Zgodnie z art. 165 § 1 Ordynacji podatkowej postępowanie podatkowe wszczyna się na żądanie strony lub z urzędu. W oparciu