Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 stycznia 2016 r., sygn. III SA/Gd 892/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Anna Orłowska, Sędzia WSA Felicja Kajut, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Hanna Tarnawska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w P. Rolniczy Zakład Doświadczalny w Ż. na decyzję Wojewody [...] z dnia 5 października 2015 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 5 października 2015 r. nr [...] Wojewoda [...] działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jednolity:. Dz. U. z 2013 r., poz. 267; dalej w skrócie "k.p.a.") w związku z art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 roku o ewidencji ludności (Dz. U. z 2010 r., Nr 217, poz. 1427 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania Instytutu [...] w [...] w [...], reprezentowanego przez adwokata M. L. od decyzji Wójta Gminy [...] z dnia 7 sierpnia 2015 roku nr [...] orzekającej o odmowie wymeldowania E. M. z pobytu stałego z lokalu [...] w miejscowości [...] gmina [...], utrzymał w mocy zakwestionowaną decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że postępowanie o wymeldowanie E. M. z pobytu stałego z lokalu nr [...] w miejscowości [...] w gminie [...], wszczęto z wniosku S. Ż. dyrektora Instytutu [...] w [...] Oddział w [...]. W uzasadnieniu wniosku podano, że wymieniona około cztery lata temu opuściła przedmiotowy lokal i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się. Obecnie zamieszkuje pod adresem Ż. [...]. Wnioskodawca wyjaśnił, że lokal odcięły jest od mediów a dostęp do niego jest otwarty. Jego stan nie wskazuje zaś na to, że jest zamieszkiwany.

Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, organ pierwszej instancji ustalił, że E. M. nie wyraziła woli opuszczenia omawianego lokalu a jej pobyty poza nim mają charakter czasowy i związane są ze złym stanem lokalu jak również odcięciem przez właściciela dostępu do mediów (woda i prąd), co w powiązaniu z problemami finansowymi uniemożliwia realizowanie w nim wszystkich podstawowych czynności życiowych wymienionej. E. M. mieszka w spornym lokalu ale ze względu na brak wody i ogrzewania swoje rzeczy przechowuje w mieszkaniu przyjaciela pod adresem Ż. [...]. Tam również przygotowuje posiłki i korzysta z łazienki, a w okresie zimowym również śpi. Obecnie, w związku z podjęciem pracy, zaczęła spłacać zaległy czynsz. Planuje, w miarę możliwości finansowych, sukcesywnie remontować mieszkanie oraz uruchomić ogrzewanie. Ma nadzieję, że właściciel ponownie podłączy media w lokalu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00