Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 grudnia 2015 r., sygn. III SA/Wa 389/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Piotr Przybysz, Sędziowie sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca) sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant starszy referent Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 7 października 2014 r. nr IPPB5/423-648/14-4/JC w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

I. Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej zwana: "Spółką") we wniosku z 14 lipca 2014r. zwróciła się o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych (dalej zwany "p.d.p.") w zakresie stosowania art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2014r., poz. 851 ze zm.; zwana dalej: "u.p.d.p.").

Spółka, opisując stan faktyczny wskazała, że będąc podmiotem prowadzącym działalność w zakresie techniki pompowej zajmuje się dostawą (dystrybucją) pomp, instalacji, a także ich konserwacją w trakcie eksploatacji. Wraz z innymi podmiotami z grupy kapitałowej w skład której wchodzi (zwana dalej: "Grupą") przystąpiła do umowy o świadczenie usług kompleksowego zarządzania płynnością finansową, tzw. umowę cash poolingu (zwana dalej: "Umową"), której celem jest optymalne wykorzystanie środków pieniężnych znajdujących się na rachunkach bankowych podmiotów z Grupy (zwani dalej: "Uczestnikami") przez kalkulację odsetek od skonsolidowanego salda rachunków Uczestników i wzajemnego finansowania się przez Uczestników. Konsolidacja sald Uczestników ma charakter wirtualny - brak jest rzeczywistych transferów środków pieniężnych między rachunkami Uczestników w celu ich konsolidacji.

Ww. usługa świadczona jest przez Bank z siedzibą w Szwecji (zwany dalej: "Bankiem") na rzecz podmiotów z Grupy (zwani dalej: "Uczestnikami"), w tym Spółki. Umowę zawarto w Szwecji i podlega prawu szwedzkiemu. Schemat przystąpienia do Umowy przedstawia się: Bank zawarł umowę z podmiotem dominującym w Grupie z siedzibą w Szwecji (zwany dalej: "Agentem"), który pełni rolę spółki treasury - zarządzającej finansami Grupy. Pozostali Uczestnicy przystąpili do Umowy zawartej przez Bank i Agenta, zawierając z Agentem wewnątrzgrupową umowę pożyczki - automatycznie w następstwie wypłat z rachunków. Agent zawiera transakcje finansowe bezpośrednio z Uczestnikami, którzy są z nim powiązanymi kapitałowo (Grupa). Usługa umożliwia Uczestnikom dokonywanie wypłat z rachunków prowadzonych przez Bank w różnych walutach i w różnych krajach bez konieczności istnienia środków na odpowiednich rachunkach, pod warunkiem, że odpowiednie środki są dostępne na wszystkich innych rachunkach, w tym w postaci możliwych kredytów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00