Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 grudnia 2015 r., sygn. III SA/Wa 3643/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Piotr Przybysz, Sędziowie sędzia WSA Sylwester Golec, sędzia WSA Alojzy Skrodzki (sprawozdawca), Protokolant starszy referent Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 listopada 2015 r. sprawy ze skargi R. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 2 września 2014 r. nr IPPB1/415-649/14-3/EC w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz R. S. kwotę 457zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z 2 września 2014 r. Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko R.S. w zakresie opodatkowania dochodu akcjonariusza, skutków podatkowych wniesienia przez Skarżącego udziałów spółki z o.o. do spółki komandytowo-akcyjnej oraz skutków podatkowych otrzymania składników majątku w związku z likwidacją spółki komandytowo-akcyjnej.

Występując z wnioskiem o wydanie tej interpretacji Skarżący podał, że jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, zawiązanej na podstawie umowy zawartej w dniu 11 czerwca 2013 r. Na podstawie statutu podpisanego tego samego dnia spółka komandytowo-akcyjna przyjęła rok obrotowy trwający 12 kolejnych miesięcy i rozpoczynający się 1 listopada każdego roku kalendarzowego, a kończący się 31 października roku następnego. Jednocześnie postanowiono, iż pierwszy rok obrotowy kończy się 31 października 2013 r. Dalej Skarżący wskazał, iż w dniu 21 sierpnia 2013 r. doszło do zmiany roku obrotowego w ten sposób, iż trwający obecnie rok obrotowy (po zmianie) rozpoczął się 1 listopada 2013 r. i potrwa do 30 września 2015 r. Dodał, iż komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Skarżący jest również udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka), która jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej (zabudowanej) oraz właścicielem posadowionego na tej nieruchomości budynku biurowego. Skarżący zamierza wnieść w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki komandytowo-akcyjnej własność udziałów w Spółce (stanowiących 50% kapitału zakładowego), w zamian otrzymując akcje w podwyższonym kapitale zakładowym spółki komandytowo-akcyjnej. W ten sposób spółka ta stanie się 50% udziałowcem w Spółce. Po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału zakładowego spółka komandytowo-akcyjna zamierza umorzyć za wynagrodzeniem swoje udziały w Spółce. Spółka komandytowo-akcyjna otrzyma wynagrodzenie od Spółki w zamian za umorzone udziały, przy czym strony dopuszczą możliwość spełnienia zobowiązania Spółki z tytułu wypłaty wynagrodzenia za umorzone udziały w formie rzeczowej, na przykład poprzez wydanie wspomnianej nieruchomości. Po dokonaniu wpisu spółki komandytowo-akcyjnej jako właściciela nieruchomości w księdze wieczystej, nieruchomość zostanie przez nią zbyta. W kolejnym kroku dojdzie, bądź do przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę jawną lub komandytową, która po zarejestrowaniu przekształcenia zostanie zlikwidowana a środki pieniężne oraz ewentualnie niespieniężone aktywa, po spłacie wierzycieli, zostaną wypłacone/wydane wspólnikom, bądź też spółka komandytowo-akcyjna zostanie zlikwidowana (bez jej przekształcenia w spółkę jawną lub komandytową) a środki pieniężne oraz ewentualnie niespieniężone aktywa, po spłacie wierzycieli, zostaną wypłacone/wydane wspólnikom, w tym Skarżącemu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00