Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 8 grudnia 2015 r., sygn. I SA/Rz 1035/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Małgorzata Niedobylska / spr./ Sędziowie WSA Jarosław Szaro WSA Kazimierz Włoch Protokolant ref. staż. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2015r. sprawy ze skargi spółki "A" w M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącej spółki "A" w M. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
I SA/Rz 1035/15
Uzasadnienie
A. Sp. z o.o. z siedzibą w M. (dalej: spółka/skarżąca) w dniu 13 kwietnia 2015r. zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, przedstawiając następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (dalej: SSE) na podstawie trzech zezwoleń:
1. Zezwolenia z 1 kwietnia 1997 r. zmienionego decyzją Ministra Gospodarki z 25 lutego 2004 r. (dalej: "Zezwolenie I"), obejmującego działalność w zakresie produkcji m.in.:
- wyrobów drewnianych,
- wyrobów chemicznych,
- wyrobów z tworzyw sztucznych,
- a także prowadzenie prac badawczo-rozwojowych.
2. Zezwolenia z 21 stycznia 2010 r. (dalej: "Zezwolenie II") obejmującego działalność w zakresie świadczenia usług księgowych m.in.:
- audytu finansowego,
- zestawiania sprawozdań i bilansów finansowych,
- księgowości,
- pozostałych usług rachunkowo-księgowych.
3. Zezwolenie z 11 czerwca 2014 r. (dalej: "Zezwolenie III") obejmującego działalność w zakresie produkcji m.in.:
- wyrobów drewnianych,
- wyrobów chemicznych,
- wyrobów z tworzyw sztucznych,
- a także prowadzenia prac badawczo-rozwojowych.
Wielkość przysługującej spółce pomocy publicznej w formie m.in. zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych jest kalkulowana z uwzględnieniem maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru oraz wysokości kosztów inwestycji (wydatków) kwalifikujących się do objęcia pomocą. Wysokość przysługującej spółce pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych obliczana jest w oparciu o odpowiednie przepisy regulujące funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych, w tym ustawę z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U. 2015, pozycja 282) - dalej: "usse", rozporządzenie Rady Ministrów z 14 września 2004r. w sprawie mieleckiej specjalnej strefy ekonomicznej, a także rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2008r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2015r., poz. 465) - dalej: rozporządzenie z 2008r. (łącznie rozporządzenia powoływane dalej jako: rozporządzenia strefowe).