Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 2 grudnia 2015 r., sygn. IV SA/Po 790/15

 

| | Sygn. akt IV SA/Po 790/15, , , , , WYROK, , W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, , Dnia 02 grudnia 2015 r., , , , Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, w składzie następującym:, , Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Bąk-Marciniak, Sędziowie WSA Maciej Busz, WSA Józef Maleszewski (spr.), Protokolant ref. staż. Agata Pawlicka, , , po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 02 grudnia 2015 r., sprawy ze skargi Wojewody Wielkopolskiego, na uchwałę Rady Miejskiej w Książu Wielkopolskim, z dnia 29 czerwca 2015 r., nr X/44/2015, w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, , stwierdza nieważność uchwały nr X/44/2015 Rady Miejskiej w Książu z dnia 29 czerwca 2015 r. w § 5 pkt 7 lit. b;, w pozostałym zakresie skargę oddala;, zasądza od Gminy Książ Wielkopolski na rzecz skarżącego Wojewody Wielkopolskiego kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem, zwrotu kosztów postępowania., ,

Uzasadnienie

Pismem z dnia 2 września 2015 r. Wojewoda Wielkopolski zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w całości uchwałę nr X/44/2015 Rady Miejskiej w Książu Wlkp. z dnia 29 czerwca 2015 roku w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w rejonie Jeziora Jarosławskiego - część zachodnia w gminie Książ. Wojewoda wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały ze względu na istotne naruszenie prawa oraz zasądzenie kosztów postępowania.

W uzasadnieniu Wojewoda wyjaśnił, że w dniu 29 czerwca 2015 r. Rada Miejska w Książu Wlkp. podjęła uchwałę Nr X/44/2015 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w rejonie Jeziora Jarosławskiego - część zachodnia w gminie Książ Wlkp. Została ona doręczona Wojewodzie Wielkopolskiemu w dniu 6 lipca 2005 roku. Zgodnie z art. 15 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015, poz. 199 z późn. zm. - dalej u.p.z.p.) w planie miejscowym określa się obowiązkowo zasady kształtowania zabudowy oraz wskaźniki zagospodarowania terenu, maksymalną i minimalną intensywność zabudowy jako wskaźnik powierzchni całkowitej zabudowy w odniesieniu do powierzchni działki budowlanej, minimalny udział procentowy powierzchni biologicznie czynnej w odniesieniu do powierzchni działki budowlanej, maksymalną wysokość zabudowy, minimalną liczbę miejsc do parkowania w tym miejsca przeznaczone na parkowanie pojazdów zaopatrzonych w kartę parkingową i sposób ich realizacji oraz linie zabudowy i gabaryty obiektów. Przepis ten znajduje uszczegółowienie w § 4 pkt 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2003 r. Nr 164, poz. 1587, dalej: Rozporządzenie), na mocy którego ustalenia dotyczące parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu powinny zawierać w szczególności określenie linii zabudowy, wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki lub terenu, w tym udziału powierzchni biologicznie czynnej, a także gabarytów i wysokości projektowanej zabudowy oraz geometrii dachu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00