Wyrok WSA w Łodzi z dnia 16 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Łd 887/15
Dnia 16 grudnia 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rymaszewska (spr.) Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Kośka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2015 roku sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za niewykonanie obowiązku polegającego na ograniczeniu masy odpadów komunalnych oddala skargę. LS
Uzasadnienie
II SA/Łd 887/15
Uzasadnienie
Wójt Gminy W. decyzją z dnia [...] nałożył na A Spółkę z o.o. z siedzibą w P. karę pieniężną w wysokości 3.518,39 zł (słownie: trzy tysiące pięćset osiemnaście 39/100 złotych) za nieosiągnięcie za rok 2014 poziomu ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania, określonego w rozporządzeniu MS wydanym na podstawie art. 3c ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (j. t. Dz. U. z 2013 r. poz. 1339 z późn. zm.), w skrócie u.o.u.c.p.. Stanowi to niewykonanie przez A Sp. z o. o. obowiązku określonego w art. 9g ustawy.
Organ ustalił, że Spółka A jest przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości na terenie gminy W. Podstawą świadczenia usług nie jest jednak umowa, o której stanowi art. 6f ustawy.. Wobec tego, z mocy art. 9g u.o.u.c.p., na Spółce ciąży obowiązek osiągania w danym roku kalendarzowym poziomu ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania. Zgodnie rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 25 maja 2012 r. w sprawie poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania oraz sposobu obliczania poziomu ograniczania masy tych odpadów (Dz.U.2012.676) dopuszczalny poziom masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. w roku 2014 wynosi 50%. Natomiast z przedstawionych przez poniżej obliczeń (punkt 8) wynika, że A Sp. z o. o. w 2014 roku osiągnęła poziom 89%, przekraczając go o 39%. Poziom przekroczenia obliczono na podstawie złożonego przez Spółkę sprawozdania za rok 2014. Organ szczegółowo przedstawił w uzasadnieniu okoliczności faktyczne i prawne, które rzutują na wysokość kary, w tym sposób obliczenia powyższego przekroczenia.