Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 16 grudnia 2015 r., sygn. I SA/Łd 535/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Cezary Koziński (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędzia WSA Paweł Kowalski Protokolant: Sekretarz sądowy Agnieszka Kerszner po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi G. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za grudzień 2008r. oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Łd 535/15

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł.-W. z dnia [...] r. nr [...] określającą G. Z. wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za grudzień 2008 r. w kwocie 6.553,- zł.

Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, iż podatnik prowadził działalność gospodarczą pod nazwa PPHU "A", której przedmiotem było pranie i czyszczenie wyrobów włókienniczych i futrzarskich. W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych stwierdzono, że podatnik w deklaracji VAT-7 za grudzień 2008 r. dokonał pomniejszenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego nie posiadając oryginałów bądź duplikatów faktur potwierdzających nabycie towarów i usług. Z odtworzonej ewidencji nabyć i danych zadeklarowanych w deklaracji VAT-7 wynikało, że podatnik nie przedstawił oryginałów bądź duplikatów faktur na łączną kwotę podatku VAT w wysokości 16.435 zł.

Organ odwoławczy odnosząc się do zarzutu strony o przedawnieniu zobowiązania za grudzień 2008 r. wskazał, iż w sprawie nie ma zastosowania przepis art. 68 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2012 r., poz. 749 ze zm.). Zgodnie z art. 70 § 1 tej ustawy zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. Z kolei na podstawie art. 70 § 6 pkt 1 ww. ustawy bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego zostaje zawieszony z dniem wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia wiąże się z niewykonaniem tego zobowiązania. Z akt rozpatrywanej sprawy wynika, że w dniu 26 listopada 2013 r. zostało wszczęte postępowanie karne skarbowe, skutkujące zawieszeniem od tej daty biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego m.in. za grudzień 2008 r. Pismem z dnia 13 grudnia 2013 r. (doręczonym w dniu 16 grudnia 2013 r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Ł.-W. zawiadomił podatnika - w oparciu o regulację wynikającą z art. 70c Ordynacji podatkowej - o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia w odniesieniu do nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za grudzień 2008 r. Jednocześnie postanowieniem z dnia [...] r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Ł.-W. zawiesił postępowanie karne skarbowe prowadzone przeciwko G. Z. do czasu zakończenia postępowania podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00