Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 2 grudnia 2015 r., sygn. III SA/Kr 800/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożenna Blitek Sędziowie WSA Maria Zawadzka WSA Janusz Bociąga (spr.) Protokolant asystent sędziego Urszula Czerwińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w K na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 22 maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego skargę oddala.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej, po rozpatrzeniu odwołania A Sp. z o.o., decyzją z dnia 22 maja 2015r. znak [...] utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] 2015 r. znak: [...].

Ustalono następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

W dniu 25 sierpnia 2011r., firma B Sp. z o.o. w K, korzystając z pozwolenia na stosowanie procedur uproszczonych, zgłosiła na rzecz firmy A Sp. z o.o. w K, towar "Śruby ze stali węglowej, ocynkowane" do procedury dopuszczenia do obrotu, poprzez dokonanie wpisu do ewidencji zgodnie z art. 76 ust. 1 lit. c) WKC. Zgłoszenie celne uzupełniające SAD OGL [...] zostało złożone w dniu 29.08.2011 r. W polu 14 zgłoszenia celnego przedstawiciel, firma B Sp. z o.o. zgłosiła działanie w formie przedstawicielstwa bezpośredniego na rzecz firmy A Sp. z o.o.

Towar został zaklasyfikowany do kodu 7318159098 Wspólnej Taryfy Celnej. Na podstawie załączonego do zgłoszenia świadectwo pochodzenia FORM A nr [...] z dnia 12.07.2011 roku zgłaszający zastosował stawkę celną preferencyjną w wysokości 0% dla towarów pochodzących z Indonezji, przyjętą jednostronnie przez Wspólnotę wobec niektórych państw, grup państw lub terytoriów, w ramach Generalnego Systemu Preferencji (GSP).

Dyrektor Izby Celnej pismem z dnia 20 czerwca 2013 r. wystąpił do upoważnionych władz Indonezji o weryfikację wyrywkową świadectw pochodzenia, w tym świadectwa FORM A nr [...] celem sprawdzenia ich autentyczności i zgodności z regułami pochodzenia określonymi w GSP.

Władze Indonezji pismem z dnia 18 czerwca 2014 r., udzieliły odpowiedzi, załączając Uzgodniony Protokół z dnia 22 lutego 2013r. "Misja współpracy administracyjnej UE celem ustalenia pochodzenia artykułów złącznych innych niż wykonane ze stali nierdzewnej eksportowanych z Indonezji do UE". Protokół ten został sporządzony po przeprowadzonych kontrolach: między innymi w firmie P and T International, J. K no 88, B A - B, Indonezja i podpisany został przez przedstawiciela Indonezji, Dyrektora ds. Wspierania Eksportu i Importu (Director for Export and Import Facilitation) oraz przedstawicieli UE, w tym osoby z OLAF (Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych). Stwierdzono w tych dokumentach, że świadectwo pochodzenia FORM A nr [...] wystawione przez P and T International jest niezgodne z regułami pochodzenia GSP i jako nieprawidłowe i zostało cofnięte przez Dyrekcje Ułatwień Importowych i Eksportowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00