Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 22 grudnia 2015 r., sygn. I SA/Ke 675/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Rojek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Danuta Kuchta, Sędzia WSA Mirosław Surma, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Szyszka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

1.1 Dyrektor Izby Celnej w K. decyzją z [...] nr [...]utrzymał w mocy decyzję tego organu z [...]nr [...] odmawiającą M.B. stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w K. z [...]r. nr 341000-UAGR-9110-318/12.

1.2 Organ wskazał, że decyzją z [...]Naczelnik Urzędu Celnego w K. określił M.B. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu marki Audi A6. Podatnik nie złożył odwołania. W dniu 19 czerwca 2015 r. wpłynął do organu wniosek podatnika o stwierdzenie nieważności tej decyzji. Wskazano w nim, że nie można zaakceptować wykładni polegającej na przyjęciu, iż nabycie wewnątrzwspólnotwe jest czynnością rozciągniętą w jakimś nieokreślonym przedziale czasowym przemieszczania się towaru, trwającym począwszy od momentu przekroczenia granicy do momentu zaistnienia jakiegoś bliżej nieokreślonego zdarzenia. Przy czynności nabycia wewnątrzwspólnotowego, określenie "miejsce wykonania czynności" należy rozumieć w ten sposób, że miejsce to jest tożsame z miejscem przekroczenia granicy kraju przez przemieszczany samochód osobowy, a obowiązek podatkowy w tym zakresie powstaje co do zasady, z chwilą przekroczenia granicy. Wobec tego właściwość miejscowa organu podatkowego powinna być określona przede wszystkim z uwzględnieniem miejsca przekroczenia granicy przez wewnątrzwspólnotowo nabyty samochód. Zaskarżone rozstrzygnięcie zostało wydane przez organ podatkowy, którego terytorialny zasięg działania nie obejmuje żadnego z miejsc granicznych Rzeczpospolitej Polskiej, co sprawia, iż zostało ono wydane z naruszeniem właściwości miejscowej i jako takie dotknięte jest kwalifikowaną wadą nieważności na podstawie art 247 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00