Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 listopada 2015 r., sygn. I SA/Wa 1393/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Pirogowicz Sędziowie WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska (spr.) WSA Joanna Skiba Protokolant referent stażysta Joanna Kicińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2015 r. sprawy ze skargi J. C. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia kserokopii z akt sprawy oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem (omyłkowo nazwanym decyzją) z [...] lipca 2015 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] działając na podstawie art. 127 § 2 kpa w zw. z art. 17 pkt 1 kpa oraz art. 144 kpa w zw. z art. 138 § 1 pkt 1 kpa, po rozpatrzeniu zażalenia J.C., działającej przez pełnomocnika J. C., na postanowienie Prezydenta [...] [...] czerwca 2015 r., nr [...] w sprawie odmowy udostępnienia kserokopii z akt sprawy, utrzymało w mocy postanowienie organu I instancji.
W uzasadnieniu wskazano, że wnioskiem z [...] maja 2015 r. J. C. działający jako pełnomocnik J. C. wystąpił o udostępnienie mu kserokopii dokumentów oznaczonych nr [...],[...],[...],[...],[...],[...] z akt postępowania administracyjnego dotyczącego jego matki J. C. Uzasadniając swoje żądanie wskazał, że nie ma możliwości technicznych wykonania czytelnych kopii.
Prezydent [...] postanowieniem z [...] czerwca 2015 r., nr [...] odmówił udostępnienia kserokopii wyżej wskazanych dokumentów. W uzasadnieniu postanowienia podano, że zgodnie z art. 73 § 2 kpa strona może żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, o ile jest to uzasadnione ważnym interesem strony, który nie został wykazany. Organ I instancji wyjaśnił, że w dniu 29 maja 2015 r. skarżąca i jej pełnomocnik zapoznali się z treścią dokumentów o wydanie kopii których wystąpili, a pełnomocnik wykonywał aparatem fotograficznym zdjęcia dokumentów.